Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok w sprawie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy służb mundurowych, w tym Służby Celnej. Trybunał zwracał w nim uwagę na normatywną treść art. 66 ust. 1 konstytucji, który reguluje prawo każdego do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, również funkcjonariuszom, w tym także Służby Celnej. Trybunał zwrócił uwagę, że prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy powinno zostać określone w hierarchicznym, zamkniętym systemie źródeł prawa powszechnie obowiązującego.

Według Trybunału ustawodawca nie wypełnił wyrażonego w art. 66 ust. 1 zdanie drugie konstytucji obowiązku ustawowego określenia sposobu realizacji prawa do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy respektowaniu istoty tego prawa oraz określenia obowiązków pracodawcy. Jego zdaniem niedopuszczalne jest w szczególności przekazywanie do unormowania w drodze zarządzeń, czyli aktów prawa wewnętrznego, kwestii, które w świetle konstytucji powinny być zawarte w ustawie. Ustawodawca może w ustawie np. uregulować kwestie specyficzne dla służb, a w pozostałym zakresie odesłać do działu dziesiątego kodeksu pracy. Dotyczy to też określenia, jaka materia zostanie uregulowana w ustawie, a jaka w rozporządzeniu.

Nowe rozporządzenie dostosowuje obowiązujące przepisy wydane na podstawie ustawy o Służbie Celnej do wyroku Trybunału. Dotychczas obowiązujące rozporządzenie z 28 października 2009 r. zawierało odesłania do przepisów Kodeksu pracy, podczas gdy w ocenie TK w rozporządzeniach wydanych przez upoważnione konstytucyjnie podmioty, w wykonaniu i na podstawie ustawy, mogą zostać określone zagadnienia drugorzędne, a nie treść i zakres konstytucyjnego prawa. Różnica pomiędzy obecnym a dotychczas obowiązującym rozporządzeniem polega na usunięciu dotychczasowych odniesień do Kodeksu pracy, które zostały przeniesione do ustawy z 27 o Służbie Celnej.

Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby funkcjonariuszy celnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 16) weszło w życie 4 stycznia 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów