Resort skarbu potwierdza, że chce sprzedać należący do niego pakiet akcji Towarowej Giełdy Energii warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych - poinformował w czwartek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.
"Skarb Państwa ma powyżej 22 proc. w TGE. Nasze władztwo w tym zakresie jest niewielkie. Zamiarem Skarbu Państwa jest wyjście z tego podmiotu" - powiedział Leszkiewicz podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu.
Wiceminister skarbu zwrócił uwagę, że Giełda Papierów Wartościowych wyszła z inicjatywą kupna akcji TGE od pozostałych akcjonariuszy, w tym od Skarbu Państwa. "Do tego oczywiście są potrzebne zmiany statutowe. Ale jak tylko pojawi się taka możliwość, to my potwierdzamy, że chcemy w tym wziąć udział. Aktywność w tej sprawie leży w tej chwili po stronie Giełdy Papierów Wartościowych, która podjęła intensywny dialog z większością akcjonariuszy TGE" - powiedział Leszkiewicz.
Obecnie trwają prace, których celem jest wprowadzenie odpowiednich zmian statutowych, które umożliwią sprzedaż akcji Skarbu Państwa w spółce.
Skarb Państwa ma 22,3 proc. akcji TGE. Po 10 proc. akcji posiadają: Elektrim, E.ON Energy Trading SE, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Elektrownia Opole. Do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin należy 10,83 proc. walorów. GPW ma 2,33 proc. akcji. Pozostali akcjonariusze to m.in.: Vattenfall Sales Poland, Energa, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, RWE Polska, Elektrim Volt oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Towarowa Giełda Energii rozpoczęła działalność operacyjną 30 czerwca 2000 r., kiedy zawarte zostały pierwsze kontrakty na dostawę energii elektrycznej na tzw. Rynku Dnia Następnego.
W rękach Skarbu Państwa jest 35 proc. walorów GPW. (PAP)