Minister finansów Mateusz Szczurek na spotkaniu z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, które odbyło się 5 lutego 2014 r. w Warszawie, podsumował działania rządu na rzecz walki z kryzysem oraz przedstawił wyzwania, przed jakimi stoją polskie finanse publiczne w okresie pokryzysowym.
Minister Szczurek podkreślił, że od 2008 r. Polska odnotowała skumulowany wzrost PKB na poziomie 20 proc. Pomimo potencjału, jaki reprezentuje polska gospodarka, wzrost w 2013 r. (1, 6%) był stosunkowo niski – minister zaznaczył jednak, że te wyniki są wciąż znakomite na tle gospodarek innych krajów UE. Dodatkowo wstępne prognozy wskazują, że wzrost PKB w IV kwartale 2013 r. wyniósł około 2,9 proc., a w 2014 r. należy oczekiwać zbliżonego wyniku.

Zdaniem Mateusza Szczurka historycznie Polska potrafiła radzić sobie w trudnych sytuacjach i podobnie było w przypadku ostatniego kryzysu. Było to możliwe zarówno dzięki odpowiedniej polityce monetarnej, jak i dostosowawczej polityce fiskalnej oraz środkom unijnym. Pomocny był również elastyczny kurs walutowy, choć pozostawanie Polski poza strefą euro w okresie kryzysu nie miało kluczowego znaczenia dla gospodarki naszego kraju. Minister zwrócił również uwagę na konieczność ujednolicenia systemu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zauważył, że w ciągu najbliższych 2 lat polityka fiskalna będzie bardziej restrykcyjna, do czego zachęcają zarówno poprawiająca się sytuacja gospodarcza, jak i zobowiązania Polski wynikające z procedury nadmiernego deficytu.

Mateusz Szczurek wskazał, że niezbędne jest ostrożne podejście do wydatkowania środków publicznych, by nie wypierały one inwestycji prywatnych. Państwo powinno angażować się tylko w obszarach, w których zaangażowanie biznesu byłoby mniej efektywne lub niewskazane z punktu widzenia określonych korzyści społecznych. Jako przykład wskazał niechęć rządu do prywatyzacji Lasów Państwowych oraz program budowy mieszkań na wynajem w celu poprawy mobilności siły roboczej. W opinii ministra działalność państwa jest najbardziej uzasadniona w obszarach, w których występują tzw. efekty zewnętrzne (externalities) i w warunkach braku symetrii dostępu do informacji; przykładem może być infrastruktura, opieka zdrowotna, ochrona środowiska.

Zdaniem ministra nie ma powodów do specjalnego traktowania inwestycji zagranicznych w Polsce – na obecnym etapie rozwoju gospodarczego są one równie cenne jak krajowe inwestycje prywatne.

Minister Szczurek podkreślił też wagę przeciwdziałania praktykom unikania opodatkowania oraz zapobiegania przestępstwom finansowym. Zwrócił uwagę na fakt, że wzrost uczciwości przedsiębiorców wobec państwa przełożyłby się z pewnością na zmniejszenie uciążliwości systemu fiskalnego.

Amerykańska Izba Handlowa jest jednym z kluczowych przedstawicieli firm zagranicznych działających w Polsce. Powstała w czerwcu 1990 r. Izba promuje rozwój polsko-amerykańskich stosunków gospodarczych, amerykańskich inwestycji w Polsce oraz działania na rzecz poprawy klimatu inwestycyjnego.