Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił teatr, który ze względu na specyfikę swojej działalności często wynajmuje mieszkania dla swoich pracowników. W formularzu NIP-2 teatr wskazał jako miejsce prowadzenia działalności jedynie swoją siedzibę.

Zgodnie z art. 5 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zgłoszenie NIP-2 powinno zawierać: pełną i skróconą nazwę, formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych.

W opisie pola B-11 formularza NIP-2 znajduje się natomiast informacja, że należy podać adresy wszystkich miejsc prowadzenia działalności.

Dyrektor IS powołał się w tej sprawie na wyrok NSA z 5 października 2010 r. (sygn. II FSK 891/09), w którym sąd uznał, że celem ewidencjonowania i nadawania numerów identyfikacji podatkowej nie jest ewidencjonowanie wszystkich miejsc, w których podatnicy wykonują czynności z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.

Stanowisko wnioskodawcy, iż nie ma obowiązku zgłoszenia na druku NIP-2 miejsca najmu jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej uznano za prawidłowe.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 kwietnia 2015 r., sygn. IPTPP1/443-162/14-3/15/S/IG

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego