Resort gospodarki dąży do tego, aby polski eksporter mógł poprawić swoją płynność finansową dzięki szybszemu otrzymaniu gotówki. Zróżnicowana oferta kredytów zapewni także możliwość dostosowania finansowania do danego projektu. Eksporterzy będą mogli, przy płatności odroczonej, skuteczniej negocjować kontrakty na korzystniejszych warunkach dla kontrahenta zagranicznego. Rozwiązanie to pomoże polskim przedsiębiorcom lepiej sprostać konkurencji na międzynarodowych rynkach.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów, oferta kredytów dla eksporterów wzbogaciła się m.in. o kredyt na prefinansowanie produkcji (tzw. inwestycyjny), na refinansowanie kredytu dostawcy (tzw. obrotowy) oraz o eksportowe kredyty komercyjne zabezpieczone gwarancją BGK.

Pre-finansownie produkcji eksportowej to kredyt udzielany na zasadach komercyjnych przez BGK na okres do dwóch lat, zabezpieczony gwarancją KUKE w oparciu o środki publiczne. Służy on finansowaniu konkretnego kontraktu eksportowego w fazie jego realizacji, czyli przed wyprodukowaniem lub wysłaniem towaru za granicę. Kredyt ten jest przydatny w sytuacji, gdy eksporter poszukuje środków finansowych na zakup surowców niezbędnych do produkcji eksportowanego towaru lub na sfinansowanie zapasów magazynowych, przed ukończeniem produkcji czy realizacją dostawy.

Podobnym instrumentem jest kredyt na pre-finansowanie produkcji eksportowej, ale z ubezpieczeniem komercyjnym KUKE, który będzie wdrażany w przypadku zaistnienia popytu na takie rozwiązanie.

Inną propozycją ministra gospodarki jest refinansowanie kredytu dostawcy, czyli odpowiednika kredytu obrotowego. Będzie on udzielany na okres powyżej dwóch lat, także z ubezpieczeniem KUKE. Warunkiem uzyskania kredytu będzie zawarcie kontraktu eksportowego z odroczonym terminem płatności. Umożliwi on polskiemu eksporterowi sfinansowanie dostawy lub wysyłki towarów lub usług. Dzięki środkom uzyskanym z BGK, polski eksporter wzmocni swoją ofertę wobec konkurentów w zakresie kredytu kupieckiego.

Kolejnym instrumentem są eksportowe kredyty komercyjne zabezpieczone gwarancją BGK. Zostaną one wprowadzone w przypadku uruchomienia nowego modelu działalności poręczeniowej BGK.

Instrument pierwszy już został wdrożony przez Bank Gospodarstwa Krajowego, trzeci jest w fazie przygotowywania projektu technicznego przez BGK.