Naczelny Sąd Administracyjny podjął 16 stycznia 2012 r. w składzie siedmiu sędziów uchwałę (sygn. akt II FPS 1/11), w której zawarł tezy dotyczące zasad opodatkowania CIT dochodów niebędącego komplementariuszem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej (SKA). Uznał m.in., iż u takiego akcjonariusza,przychód z tytułu dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku podlega opodatkowaniu w dniu faktycznego otrzymania dywidendy. Przychodem akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu posiadanych praw do udziału w zysku tej spółki są bowiem środki pieniężne lub wartości pieniężne otrzymywane w wyniku podziału jej zysku.

Po podjęciu tej uchwały pojawiły się wątpliwości, czy tezy w niej zawarte można odnieść również do sytuacji akcjonariusza będącego osobą fizyczną. Uznając iż rodzaj akcjonariusza nie ma decydującego znaczenia, minister finansów wydał 11 maja 2012 r. interpretację ogólną uwzględniającą główne tezy wynikające z uchwały, odnosząc je w tym samym stopniu do akcjonariuszy będących osobami prawnymi, jak i będących osobami fizycznymi. Minister finansów przyjął jednakże, inaczej niż NSA, że przychód akcjonariusza SKA, zarówno na gruncie przepisów ustawy o CIT, jak i ustawy o PIT, powstaje nie z chwilą faktycznej wypłaty dywidendy, lecz z chwilą podjęcia uchwały o jej wypłacie.

Kwestia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, dochodów akcjonariusza SKA. nadal jednak budziła wątpliwości w orzecznictwie sądów administracyjnych. W konsekwencji 20 maja 2013 r. NSA podjął w składzie siedmiu sędziów kolejną uchwałę (sygn. akt II FPS 6/12), tym razem w zakresie zasad opodatkowania dochodów akcjonariusza SKA. będącego osobą fizyczną. W uchwale tej orzekł, iż przychód (dochód) osoby fizycznej, będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o PIT jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast w świetle art. 44 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, osoba fizyczna, będąca akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, ma jako podatnik obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero w dacie powstania przychodu, którą w myśl art. 14 ust. 1i tej ustawy jest dzień wypłaty dywidendy.

Minister finansów, uwzględniając poglądy wyrażone w obu uchwałach NSA, w wydanej 25 listopada 2013 r. interpretacji ogólnej wskazał, że kwota przyznanej przez walne zgromadzenie SKA akcjonariuszowi niebędącemu komplementariuszem (osobie fizycznej, osobie prawnej) i wypłaconej dywidendy stanowi przychód takiego akcjonariusza uzyskany z działalności gospodarczej. Przy określaniu daty uzyskania tego przychodu zastosowanie znajdą zatem postanowienia art. 14 ust. 1i ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 3e ustawy o CIT, zgodnie z którymi, za datę uzyskania przychodu uważa się dzień otrzymania zapłaty (w tym przypadku – dywidendy). Otrzymana dywidenda zwiększać zatem będzie wysokość należnej od dochodów akcjonariusza zaliczki na podatek dochodowy za miesiąc, w którym dywidenda taka została przez akcjonariusza otrzymana.

Jednocześnie minister stwierdził, że wyjaśnienia zawarte w interpretacji ogólnej z 11 maja 2012 r. (DD5/033/1/12/KSM/DD-125) utraciły swoją aktualność.

Interpretacja ogólna ministra finansów z 25 listopada 2013 r., DD5/033/1/13/KSM/RD-122180/13