Oprogramowanie będzie umożliwiało walidację danych wejściowych zapisanych w arkuszu kalkulacyjnym, generowanie dokumentu JPK_VAT w oparciu o tak przygotowane dane, a następnie import przygotowanego dokumentu JPK do Ministerstwa Finansów. Aplikacja jest już gotowa dla systemu operacyjnego Windows, kolejnym krokiem będzie jej udostępnienie również w systemie Linux.

Od 1 stycznia 2017 r. mali oraz średni przedsiębiorcy będą podlegali obowiązkowi składania comiesięcznego pliku JPK_VAT (ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). Pierwsze sprawozdania będą musieli złożyć do 25 lutego 2017 r. Obecnie obowiązek przesyłania JPK dotyczy dużych firm, które przekazały już łącznie ponad 23 tys. plików. Małe i średnie podmioty złożą pierwsze sprawozdania 25 lutego (za styczeń 2017 r.).

Rozszerzenie katalogu podmiotów, które mają obowiązek raportowania, ma za zadanie pozyskanie bieżącej informacji o transakcjach podlegających opodatkowaniu VAT. Umożliwi to szybką i skuteczną identyfikację wyłudzeń oraz unikania opodatkowania. Dane z rejestrów VAT pozwalają ustalać powiązania pomiędzy przedsiębiorcami i lepiej typować podmioty do kontroli. Jednocześnie umożliwiają szybsze przekazanie zwrotów podatku, jeśli transakcje nie budzą wątpliwości.

Na stronach Ministerstwa Finansów są dostępne struktury logiczne postaci elektronicznej ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Bezpłatna aplikacja ułatwi składanie sprawozdań w formie JPK>>>

Przypomnijmy, że 15 września 2016 r. Minister Finansów oraz zarząd spółki Aplikacje Krytyczne Sp. z o.o podpisali umowę o świadczenie usług. 13 września 2016 r. spółka Aplikacje Krytyczne, powołana na podstawie ustawy z 29 kwietnia 2016 r. o szczególnych zasadach wykonywania niektórych zadań z zakresu informatyzacji działalności organów administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 781), została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Do zadań spółki należy realizacja projektów informatycznych w zakresie budowy i unowocześnienia systemów teleinformatycznych.

W wykonaniu zapisów art. 9 tejże ustawy 15 września została podpisana umowa o świadczenie usług regulująca m.in. zasady nieodpłatnego przekazania praw własności intelektualnej do oprogramowania wytworzonego przez spółkę. Priorytetowymi zadaniami spółki są budowa Centralnego Rejestru Faktur oraz narzędzi do zaawansowanej analityki opartej na statystyce matematycznej, których realizacja jest zaplanowana na koniec pierwszego półrocza 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów