Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik wyraził pogląd, że pobranie przez fundusz 19 proc. podatku dochodowego od zysków kapitałowych, w sytuacji, gdzie umorzenie wszystkich jednostek uczestnictwa w funduszu następuje ze stratą na wniosek jedynego spadkobiercy zmarłego uczestnika funduszu będącego jednocześnie jego małżonkiem, nie powinno mieć miejsca i było niezasadne w całości, względnie było niezasadne w części dotyczącej udziału przypadającego podatnikowi w majątku wspólnym małżonków, tj., co do 50 proc. umarzanych jednostek.

Organ podatkowy uznał jednak to stanowisko za nieprawidłowe. Zdaniem organu podatnik nabywając jednostki uczestnictwa w drodze spadku, nie poniósł kosztów ich nabycia. W przypadku odkupienia (umorzenia) przez fundusz inwestycyjny jednostek nabytych w drodze dziedziczenia, uzyskany przychód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych w całości stanowił równocześnie dochód do opodatkowania 19 proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT.

Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu. Sąd uznał, że w sytuacji, gdy zmarły (spadkodawca) pozostawał w związku małżeńskim i łączył go małżeński ustrój wspólności ustawowej, połowa jednostek uczestnictwa przypada temu małżonkowi, który przy ich zbyciu ma prawo do pomniejszenia przychodu do opodatkowania na moment umorzenia tych jednostek o połowę kosztów nabycia tych jednostek. Pozostałe jednostki (druga połowa) przekazywane są spadkobiercom, którym nie przysługuje prawo do pomniejszenia przychodu o koszty ich objęcia poniesione przez spadkobiercę. Zdaniem sądu organ winien uwzględnić, że jedynie część jednostek uczestnictwa została nabyta przez podatnika w drodze spadku, gdyż zostały one nabyte ze środków pochodzących z majątku wspólnego.

Wyrok WSA w Poznaniu z 18 kwietnia 2012 r., I SA/Po 193/12