W przedmiotowej sprawie podatnik przekazuje na lokatę bankową nadwyżki posiadanych środków pieniężnych znajdujących się na rachunku bankowym związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po zakończeniu lokaty bank przekazuje środki wraz z odsetkami na rachunek główny, nie pobierając podatku dochodowego od naliczonych odsetek. W przekonaniu podatnika otrzymane odsetki, stanowią przychód z działalności gospodarczej.

Jednak zdaniem organu interpretacyjnego, wbrew temu co twierdzi podatnik, odsetki od lokat na rachunku lokacyjnym należy zaliczyć do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych, o których jest mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. W ocenie organu interpretacyjnego, odsetek od środków trzymanych na rachunku bankowym związanym z działalnością gospodarczą nie można utożsamiać z odsetkami od lokat terminowych – nie jest to bowiem rachunek związany bezpośrednio z bieżącą działalnością gospodarczą podatnika.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Sąd potwierdził stanowisko fiskusa wskazując, że przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą być tylko odsetki z takich rachunków bankowych, które utrzymywane są w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Dlatego jeśli osoba uzyskująca przychody z działalności gospodarczej posiada rachunek rozliczeniowy, za pomocą którego dokonuje wpłat i na który otrzymuje należności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą – odsetki należą do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. Natomiast odsetki od środków zgromadzonych na pozostałych rachunkach (w tym lokatach bankowych), czy odsetki od obligacji, stanowić będą zawsze przychód z kapitałów pieniężnych.

Wyrok NSA z 27 marca 2013 r., II FSK 1507/11