Wystąpiliśmy do ministra finansów z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej z zakresu przeprowadzonych przez krajową administrację skarbową działań kontrolnych w okresie 2017 r. dotyczących cen transferowych.
Prawie 300 postępowań
Otrzymaliśmy informację, że w 2017 r. wszczęto 287 postępowań kontrolnych, w których badano zagadnienie cen transferowych. W tym, 239 postępowań kontrolnych zakończono wydaniem decyzji organu I instancji.
Spośród zakończonych postępowań kontrolnych w 180 przypadkach decyzją organu podatkowego I instancji dokonano doszacowania lub zmiany wysokości podstawy opodatkowania. Zgodnie z otrzymaną informacją łączna wartość doszacowania/zmiany wysokości opodatkowania wynikająca z powyższych działań przeprowadzonych w 2017 r. opiewa na łączną kwotę 2.333.935.938,34 zł. Jest to niewątpliwie znacząco większa wartość niż wskazywana za poprzedni okres. Warto przypomnieć, że wskazywana przez MF analogiczna wartość doszacowania za poprzedni okres (rok 2016) wynosiła ok. 650 milionów złotych.
Podane wartości dotyczą ustaleń organów podatkowych na etapie I instancji postępowania podatkowego, a zatem wiele z tych decyzji może nie być jeszcze ostatecznymi, dlatego zadaliśmy pytania dotyczące postępowań na etapie II instancji. Zgodnie z otrzymaną odpowiedzią w 2017 roku zakończono już 115 postępowań decyzją organu II instancji.
Bazy danych wykorzystywane przez MF
Odnośnie pytania o bazy danych i narzędzia analityczne, z których korzystają pracownicy administracji skarbowej, otrzymaliśmy informację, że w chwili obecnej organy KAS nie wykorzystują narzędzi i baz danych dedykowanych wyłącznie dla zagadnienia cen transferowych, natomiast pracownicy Izb Administracji Skarbowej mają dostęp do takich baz jak: RoyaltyStat, InfoCredit (w tym do modułu Quick Analytics) i Orbis, a za pośrednictwem MF mogą korzystać z baz udostępnianych przez Bloomberg.
Interesująca jest również informacja dotycząca liczby pracowników zaangażowanych w zagadnienie cen transferowych – zgodnie z odpowiedzią MF aktualnie zatrudnionych jest 232 pracowników merytorycznych/inspektorów, których podstawowym obszarem specjalizacji jest obszar cen transferowych.
Wysoka skuteczność postępowań
Porównując informacje, jakie uzyskaliśmy dotyczące statystyk za 2017 rok z informacjami dotyczącymi poprzedniego okresu trudno nie dostrzec ewidentnych różnic.
Niewątpliwie zwraca uwagę znaczna kwota wskazana przez MF - ponad 2 miliardy złotych. Jeżeli rzeczywiście wartość ta dotyczy ściśle doszacowań związanych z cenami transferowymi, to przy zakończonych w 2017 roku 180 postępowaniach kontrolnych daje to kwotę przeciętnie ok. 13 milionów złotych na jedno postępowanie kontrolne. Oczywiście tak duży wynik jest rezultatem najprawdopodobniej kilku bądź kilkunastu postępowań, które dotyczyły bardzo dużych wartości. Oznacza to jednak, że przede wszystkim wzrosła znacząco efektywność prowadzonych postępowań kontrolnych - kontrolujący trafnie identyfikują podmioty i zagadnienia będące przedmiotem kontroli.
Warto również zwrócić uwagę na wskazaną przez MF liczbę pracowników zajmujących się cenami transferowymi - ponad 200 pracowników, co przeciętnie daje rezultat kilkunastu osób na każde województwo. To także istotna zmiana w porównaniu do wcześniej wskazywanych danych - taka liczba przygotowanych merytorycznie osób pozwala na sprawne prowadzenie postępowań kontrolnych u kluczowych podatników, u których temat cen transferowych może mieć niebagatelne znaczenie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że w wielu województwach, w których nie ma dużych aglomeracji i koncentracji przemysłu liczba grup kapitałowych, w których intensywnie są dokonywane transakcje z podmiotami powiązanymi jest ograniczona. Nie ukrywam, że może to wpłynąć na wyższe prawdopodobieństwo przeprowadzenia postępowań kontrolnych właśnie w takich podmiotach.
Leszek Dutkiewicz, partner w Russell Bedford Poland
Więcej na temat cen transferowych czytaj w analizie Nowe regulacje w zakresie cen transferowych>>