Konferencja została zorganizowana przez EFRAG oraz Komitet Standardów Rachunkowości (KSR), we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce (SKwP) i Krajową Izbą Biegłych Rewidentów (KIBR). W konferencji udział wzięli przedstawiciele spółek stosujących Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), użytkowników sprawozdań finansowych, biegłych rewidentów, księgowych oraz środowiska akademickiego.

W ramach konferencji przedstawiciele EFRAG oraz brytyjskiej Rady ds. Standardów Rachunkowości (ASB) i Włoskiej Organizacji ds. Rachunkowości (OIC) zaprezentowali dokumenty dyskusyjne wydane w ramach inicjatywy proaktywnej rachunkowości w Europie. Celem tej inicjatywy jest wpływanie na dalszy kierunek zmian w MSSF na jak najwcześniejszym etapie prac wydającej je Rady IASB, tj. przedstawianie propozycji i rozwiązań, które wydają się najwłaściwsze z europejskiego punktu widzenia.

Zaprezentowany dokument dyskusyjny nt. podatku dochodowego miał na celu zebranie opinii na temat, czy MSR 12 „Podatek dochodowy” powinien być tylko poprawiony czy zastąpiony całkowicie nowym standardem przy zastosowaniu nowego podejścia. W toku dyskusji polscy interesariusze wyrazili w większości pogląd, iż celem dalszych prac powinno być ulepszenie obecnego standardu oraz wprowadzenie pewnych uproszczeń w zakresie rachunkowości podatku odroczonego. Proponowanie nowych rewolucyjnych rozwiązań w tym obszarze niepotrzebnie zwiększyłoby koszty sporządzania sprawozdań finansowych, a jednocześnie nie wniosłoby jakiejś istotnej wartości dodanej. Podkreślono także, iż bardzo istotną kwestią są potrzeby informacyjne użytkowników sprawozdań finansowych, którzy powinni otrzymywać przejrzyste informacje na temat zastosowanych stawek podatkowych i uzgodnienia wyniku opodatkowania. Zwrócono uwagę na potrzebę zwiększenia ujawnień prospektywnych, które są istotne dla użytkowników sprawozdań/inwestorów przy podejmowaniu decyzji.

W drugiej części konferencji zaprezentowano dokument dotyczący rachunkowości połączeń jednostek pod wspólną kontrolą – obszaru, który nie został dotychczas uregulowany w MSSF. Jego celem jest uporządkowanie zasad księgowego ujęcia powyższych transakcji w związku z różnorodnym podejściem jakie występuje w praktyce. W czasie spotkania przedstawiono analizę funkcjonujących obecnie rozwiązań wraz z propozycjami uregulowania tego obszaru. Omówiono także wady i zalety każdego z proponowanych rozwiązań. Większość uczestników poparła przyjęcie za punkt wyjścia potrzeb informacyjnych użytkowników i podkreśliła, że obecna dowolność w rozliczaniu tego rodzaju bardzo skomplikowanych transakcji jest niekorzystna dla rynku, gdyż podważa wiarygodność prezentowanych informacji. Dodatkowo eksperci zwrócili uwagę, iż utrudnieniem w uregulowaniu tego obszaru jest brak zakończenia przez IASB prac nad nowymi Założeniami Koncepcyjnymi (m.in. w zakresie dotyczącym ujmowania aktywów). Obecnie warunkiem do ujęcia aktywów jest możliwość ich wiarygodnej wyceny, która w przypadku połączeń jednostek pod wspólną kontrolą jest utrudniona ze względu na brak zaistnienia warunków rynkowych przy przeprowadzaniu takich transakcji. Niektórzy uczestnicy opowiadali się za nieujmowaniem wartości firmy oraz innych wartości niematerialnych wytworzonych we własnym zakresie przez jednostkę biorącą udział w tego rodzaju połączeniu. Ogólnie wyrażono pełne poparcie dla inicjatywy EFRAG mającej na celu skłonienie IASB do ponownego podjęcia prac nad uregulowaniem tego obszaru (w Europie tego rodzaju transakcje występują znacznie częściej niż w USA, dlatego jest większa potrzeba jednolitej regulacji).

Podsumowując konferencję Pani Joanna Dadacz, Przewodnicząca KSR i Dyrektor Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów, podziękowała uczestnikom konferencji za wyrażenie opinii na temat istotnych dokumentów dyskusyjnych EFRAG, uznając, że będą one stanowić cenny wkład do określenia ogólnego europejskiego podejścia w omówionych obszarach i mogą mieć wpływ na podjęcie oraz kierunek prac IASB w zakresie rachunkowości połączeń jednostek pod wspólną kontrolą oraz podatku dochodowego.