Wzmożona aktywność pracowników urzędów kontroli skarbowej oraz pracowników izb skarbowych w całej Polsce trwała od 1 lipca do 31 sierpnia. Kontrolerzy sprawdzali, czy przedsiębiorcy rzetelnie rejestrują obroty ze sprzedaży towarów i usług przy zastosowaniu kas fiskalnych oraz czy wydają paragony potwierdzające zawarte transakcje.
Pracownicy skarbówki pojawiali się najczęściej u osób prowadzących sklepy i różnego rodzaju punkty usługowe, na targowiskach i bazarach, podczas imprez plenerowych, w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, w busach i autokarach kursujących między najbardziej popularnymi miejscowościami danego regionu. Sprawdzali nie tylko sprzedawców, ale także zwracali uwagę na zachowanie osób sprawujących nadzór nad ich pracą.
Jak co roku akcja miała również charakter edukacyjny. Inspektorzy informowali, dlaczego opłaca się żądać i odbierać paragony fiskalne, podkreślając, że paragon to dowód zakupu, niezbędny przy reklamacji czy zwrocie towaru, a także potwierdzenie uczciwego rozliczania się przedsiębiorcy z budżetem. To również pewność, że podatek wliczony w cenę towaru i zapłacony przez kupującego przekazany zostanie do budżetu państwa, co ograniczy „szarą strefę" i wesprze uczciwą konkurencję.
Akcja „Weź paragon" to nie tylko kampania edukacyjna, to również działania prewencyjne. W całej letniej akcji nałożono 27 267 mandatów na kwotę 7 221 858 zł.