Gry hazardowe online to szybko rozwijający się sektor działalności usługowej w UE - jego roczna stopa wzrostu wynosi prawie 15 proc. Jak poinformowała Komisja Europejska, przewiduje się, że w 2015 r. przychody wyniosą 13 mld euro (w 2011 r. było to 9,3 mld euro). Znaczenie gospodarcze tego sektora przejawia się także w jego wysokim poziomie innowacyjności i rosnących dochodach podatkowych w poszczególnych państwach członkowskich.

Komunikat Komisji "W stronę kompleksowych europejskich ram dla hazardu online" z 23 października prezentuje plan działania na najbliższe dwa lata. Po pierwsze KE będzie badała zgodność przepisów krajowych z prawodawstwem unijnym. Po drugie planowana jest ściślejsza współpraca pomiędzy państwami członkowskimi, zwłaszcza w zakresie wymiany informacji. Trzecim kierunkiem działania jest ochrona konsumentów oraz zapobieganie oszustwom i praniu pieniędzy.

Jeszcze w tym roku zostanie powołana grupa ekspertów w dziedzinie gier hazardowych składająca się z przedstawicieli państw członkowskich w celu wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

Komisja zapowiedziała, że w 2013 r. zbada możliwość wprowadzenia normy UE w zakresie urządzania gier hazardowych.