Jesteśmy przedsiębiorstwem produkcyjnym. Przedsiębiorstwo wyprodukowało dla zleceniodawcy wyroby gotowe. Zostały wystawione faktury sprzedażowe. Zleceniodawca nie uregulował swojego zobowiązania wobec nas. Były do niego wysyłane wezwania do zapłaty i ostatecznie sprawa została skierowana do sądu. Sąd uznał naszą rację i wydał prawomocny nakaz zapłaty. Zleceniodawca ogłosił sądownie upadłość.
Czy w takim przypadku nasze przedsiębiorstwo może skorzystać z ulgi na złe długi?
Do tych wierzytelności nie tworzyliśmy jeszcze odpisów aktualizacyjnych.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest między innymi, aby dłużnik był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym na dzień dokonania korekty. Upadłość nie oznacza jednoznacznie, że podatnik został wyrejestrowany jako podatnik VAT czynny. Przed skorzystaniem z ulgi na złe długi należałoby upewnić się czy dłużnik jest zarejestrowanym podatnikiem VAT
Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Czyli podatnik sprzedał towar kontrahentowi, który mu za to nie zapłacił. Oczywiście z uwagi na powstanie obowiązku podatkowego sprzedaż taka została wykazana w ewidencji i w deklaracji składanej za okres, gdy ten obowiązek podatkowy powstał. Jednocześnie była też wystawiona faktura VAT potwierdzająca dokonanie sprzedaży.
Jednak jak wynika z art. 89a ust. 2 u.p.t.u. są jeszcze pewne warunki, które podatnik musi spełnić, aby skorzystać z ulgi na złe długi. Między innymi:
- dostawa towarów lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą (zdefiniowaną na potrzeby ustawy o podatku od towarów i usług) zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
- wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;
Po pierwsze wierzyciel musi prowadzić działalność gospodarczą i być w dalszym ciągu zarejestrowanym podatnikiem VAT.
Po drugie dłużnik również musi być zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Tu należy się zastanowić co w przypadku upadłości kontrahenta. Warunkiem jest, aby dłużnik był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Upadłość nie oznacza jednoznacznie, że podatnik został wyrejestrowany jako podatnik VAT czynny. Przed skorzystaniem z ulgi na złe długi należałoby upewnić się czy dłużnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT na dzień dokonania korekty. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca warunek zarejestrowania dłużnika jako czynne go podatnika VAT będzie spełniony.
Na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku. Z wnioskiem wystąpić może również osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu takiego wniosku. Ustawa o podatku VAT nie zawiera tu żadnych definicji, ani wskazówek, kto jest tą osobą trzecią. Należy zatem przyjąć, iż każdy kto ma jakikolwiek interes prawny w potwierdzeniu czy dany podmiot jest podatnikiem VAT czynnym lub zwolnionym, może z takim wnioskiem wystąpić. Nie powinno budzić wątpliwości, iż będąc kontrahentem takiego podatnika mamy interes prawny w potwierdzeniu jego statusu w podatku VAT. Należy zauważyć, iż naczelnik urzędu skarbowego jedynie potwierdza fakt zarejestrowania danego podmiotu jako podatnika VAT. Czyli odpowiedź będzie brzmiała, że dany podmiot jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym lub, że nie jest zarejestrowany. Będą to dane o podmiocie na dzień złożenia wniosku w organie podatkowym.
Natomiast, jeśli chcemy potwierdzić zarejestrowanie jakiegoś podmiotu na dany, konkretny dzień to we wniosku winniśmy wskazać, iż wnioskujemy o potwierdzenie zarejestrowania podatnika na ten dzień.