Nabywamy licencje z Niemiec, które w 90% odsprzedajemy. Licencje są udzielane bezterminowo, natomiast raz na kwartał płacimy w związku z ww. licencjami tzw. maintenance - prawo do bezpłatnych aktualizacji oprogramowania oraz do zgłaszania problemów/uwag dotyczących wykorzystywanego oprogramowania. Proszę o informację, w jakim terminie występuje w obu przypadkach obowiązek podatkowy - w dacie wykonania usługi zgodnie z wystawiona faktura, czy zgodnie z art. 19 ust. 19a u.p.t.u.
Obowiązek podatkowy z tytułu importu wskazanych usług powstaje, co do zasady, w dniu ich wykonania. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.
Miejsce świadczenia nabywanych przez Państwa usług licencji znajduje się na terytorium Polski na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) – dalej u.p.t.u. (zakładam, że nie ma zastosowania żaden z przepisów art. 28b ust. 2-4 u.p.t.u.). Ich zakupy od niemieckiego kontrahenta stanowią zatem dla Państwa import usług (zob. art. 2 pkt 9 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u.). W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu importu usług licencji powstaje u Państwa na zasadach określonych przepisami art. 19 ust. 19a i 19b u.p.t.u. Z przepisów tych wynika zasada, że obowiązek ten powstaje z chwilą wykonania usług (zob. art. 19 ust. 19a u.p.t.u.).
Pojawia się pytanie, kiedy następuje wykonanie usługi udzielenia licencji. W grę wchodzą dwie możliwości, a mianowicie uznanie, że wykonanie usługi udzielenia licencji następuje z chwilą jej udzielenia oraz uznanie, że wykonanie usługi udzielenia licencji następuje z upływem ostatniego dnia okresu, na który licencja została udzielona.
Z pewnością wykonanie usługi udzielenie licencji następuje w dniu jej udzielenia w przypadku udzielania licencji na czas nieokreślony (przyjęcie odmiennego stanowiska oznaczałoby, że usługi takie nigdy nie stają się wykonane). Taki też charakter mają nabywane przez Państwa licencje. W konsekwencji obowiązek podatkowy z tytułu importu usług licencji powstaje u Państwa z chwilą ich udzielenia (chyba, że opłacacie Państwo licencje przed ich udzieleniem; wówczas obowiązek podatkowy z tytułu importu licencji powstawałby z chwilą dokonania zapłaty – zob. art. 19 ust. 19b w zw. z art. 19 ust. 11 u.p.t.u.).
W szczególności nieokreślonego okresu na jaki są udzielane licencje nie zmienia fakt, że raz na kwartał dokonujecie Państwo opłat za prawo do aktualizacji oprogramowania oraz zgłaszania problemów/uwag dotyczących wykorzystywanego oprogramowania (tzw. maintenance). Opłaty te związane są w mojej ocenie z odrębnymi usługami (nazwijmy je usługami maintenance), których miejsce świadczenia również znajduje się na terytorium Polski (na podstawie art. 28b ust. 1 u.p.t.u.), a więc których zakup od niemieckiego kontrahenta również stanowi import usług.
Do powstawania obowiązku podatkowego z tytułu importu usług maintenance również mają zastosowanie przepisy art. 19 ust. 19a i 19b u.p.t.u., a więc obowiązek podatkowy z tytułu ich importu powstaje, co do zasady, w dniu ich wykonania (chyba, że przed dniem wykonaniem zostaną one opłacone – zob. art. 19 ust. 19b w zw. z art. 19 ust. 11 u.p.t.u.). Do usług tych ma jednak zastosowanie przepis szczególny zawarty w art. 19 ust. 19a pkt 1 u.p.t.u., który powoduje, że usługi te uważa się dla celów VAT za wykonane z końcem każdego okresu rozliczeniowego (jak wynika z treści pytania, okresem rozliczeniowym są w przedstawionej sytuacji kwartały).
Dodać należy, że wskazane zasady powstawania obowiązku podatkowego dotyczą importu przedmiotowych usług. Obowiązek podatkowy z tytułu odsprzedaży tych usług dla polskich nabywców powstaje zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 u.p.t.u., a więc w dacie otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. Dotyczy to zarówno odsprzedaży usług licencji (udzielania podlicencji), jak również odsprzedaży usług maintenance.