Pytanie

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku VAT przy faktoringu niepełnym z regresem?
Czy w momencie zapłaty należności przez faktora (bank) na rzecz faktoranta, czy też w momencie zapłaty należności przez dłużnika do faktora?
Moim zdaniem obowiązek ten powstaje w momencie zapłaty należności przez dłużnika do faktora.

Odpowiedź

Przy faktoringu niepełnym (z regresem), co do zasady, za datę wykonania usługi należy przyjąć datę ściągnięcia przez faktora należności od dłużnika. Zatem obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą zapłaty należności przez dłużnika do faktora. Jeśli jednak wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Uzasadnienie

W przypadku faktoringu z regresem (zwanym też factoringiem niepełnym lub niewłaściwym) faktor nabywa wierzytelności bez przejęcia ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika. W faktoringu z regresem w razie nie spłacenia długu przez dłużnika, obowiązanym do spłaty długu jest faktorant.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., co do zasady, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi. Jeżeli wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi.

Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 28 września 2011 r., ITPP1/443-927/11/DM, co do zasady, usługa dotycząca faktoringu niewłaściwego kończy się z wyegzekwowaniem należności lub stwierdzeniem niewypłacalności dłużnika. Zatem chwilą wykonania usługi jest ściągnięcie przez faktora należności od dłużnika.