Odpowiedź:

Sprawozdanie składa się tylko wówczas, jeśli zostało sporządzone.

Uzasadnienie:

Jeśli w księgach ujęte zostały zdarzenia gospodarcze, to niezbędne będzie złożenie sprawozdania finansowego zarówno organowi podatkowemu, jak i sądowi rejestrowemu. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 3b ustawy z 29 września 1994 o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.) – dalej u.o.r. można nie zamykać ksiąg rachunkowych za rok obrotowy, w którym działalność jednostki przez cały czas pozostawała zawieszona, chyba że jednostka dokonuje odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub występują inne zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.
W efekcie jednostka nie będzie musiała sporządzać sprawozdania finansowego, gdy nie zamknie ksiąg. Brak sprawozdania finansowego spowoduje, że nie będzie ono z natury składane - ani sądowi, ani organowi podatkowemu.
Jeśli jednak w księgach znajdą się zdarzenia skutkujące koniecznością ich zamknięcia, to zaktualizuje się obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego. W konsekwencji zastosowanie do jednostki znajdzie art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., zgodnie z którym podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania oraz art. 69 u.o.r., zgodnie z którym kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe z załącznikami.
W efekcie jeśli spółka odnotowała w księgach operacje za część roku nieobjętego zawieszeniem, to będzie musiała zamknąć księgi, a co za tym idzie sporządzić i przekazać sprawozdanie.

Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  24.06.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów