Michał Malinowski: Proces legislacyjny wprowadzający kasy online, z różnych powodów, trwał bardzo długo i już w trakcie prac nad projektem wywoływał wiele obaw wśród przedsiębiorców. Jak Pan ocenia wprowadzone regulacje? Czy przedsiębiorcy dalej mają powody do niepokoju?

Adam Bartosiewicz: Można mieć nadzieję, że proces legislacyjny trwał tak długo przede wszystkim dlatego, że fiskus przygotowywał zaplecze techniczne po swojej strony (tzn. budował Centralne Repozytorium Kas), tak aby od chwili rozpoczęcia użytkowania tych kas przed podatników wszystko zadziałało bezawaryjnie. Moją największą obawą pozostaje chyba to, jak zachowa się system 1 stycznia, czy też nawet 2 stycznia (pierwszy dzień roboczy) 2020 r., kiedy to nagle kilkadziesiąt tysięcy urządzeń zacznie przesyłać dane do systemu. Wcześniejsze doświadczenia administracji publicznej w tym temacie (choćby CEPIK 2.0) nie napawają niestety w tym zakresie optymizmem.

 

Podatnicy prędzej czy później będą musieli wymienić kasy fiskalne. Czy Ci, którzy nie mają jeszcze takiego obowiązku mają powody, żeby odwlekać wymianę?

Myślę, że tak. Z jednego podstawowego powodu. Należy spodziewać się, że z czasem ceny kas fiskalnych online będą spadać. Obecnie producenci będą chcieli „odbić” sobie koszty zbudowania i wdrożenia kas online. Więc ceny będą (stosunkowo) wysokie. Wydaje się, że z czasem relatywnie będą spadać.

Zobacz również: Rząd chce podwójnych pieniędzy za błędy w fakturowaniu >>

Nowej matrycy VAT na razie nie będzie >>

Na zakup kas przysługuje odliczenie od podatku w wysokości 90 proc. ceny zakupu, ale nie więcej niż 700 zł. Wcześniej rząd chciał zwracać 1000 zł. Z kolei koszty zakupu urządzenia, jak podaje MF w ocenie skutków regulacji, to średnio ok. 1800 zł, a koszty transmisji danych to około 600 zł na rok. Do tego dochodzą dodatkowe koszty szkolenia pracowników. Czy póki co lepszym rozwiązaniem per saldo nie będzie aby zakup kasy offline bez ulgi?

Wydaje się, że podatnik, który nie musi teraz (ani w perspektywie najbliższych dwóch lat) kupować kasy fiskalnej, powinien raczej zdecydować się na kasę offline. Nawet kasa offline bez ulgi może być rozwiązaniem tańszym niż kasa online z ulgą (niepokrywającą prawdopodobnie nawet połowy kosztów zakupu).

Szczegółowo regulacje dotyczące kas online dr Adam Bartosiewicz przedstawi w trakcie szkolenia online, które odbędzie się 12 czerwca 2019 r. Ekspert omówi m.in. zagadnienia dotyczące:

  • cech technicznych kas online,
  • terminów wprowadzenia kas online dla poszczególnych branż,
  • nowych obowiązków związanych z używaniem kas,
  • ulgi na kasy rejestrujące,
  • dalszego używania kas rejestrujących offline.

Dr Adam Bartosiewicz jest także autorem komentarza praktycznego pt: Kasy fiskalne on-line.