Jakie są sankcje nieposiadania dokumentacji pomiędzy podmiotami powiązanymi na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych?
Zakładając, że podmioty powiązane rodzinnie na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych stosowały ceny rynkowe (a nie preferencyjne), przekroczyły limit dla dostaw usług i nie zaznaczą w zeznaniu rocznym, że były obowiązane do sporządzenia dokumentacji i nie mają takiej dokumentacji, na jakie są narażone sankcje?

Proszę wymienić wszystkie możliwe, ale dotyczące podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.
W razie braku dokumentacji transakcji z podmiotem powiązanym – jeśli nie zostanie ona przedstawiona na żądanie organu podatkowego (organu kontroli skarbowej) w ciągu 7 dni – organy podatkowe określając w drodze szacowania przychody podatnika stosują do różnicy dochodów (wynikającej z oszacowania) 50% stawkę podatkową.
Zgodnie z przepisami art. 25a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., obowiązek sporządzenia szczególnej dokumentacji podatkowej dotyczącej transakcji między podmiotami powiązanymi obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:
1) 30.000 euro - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo
2) 50.000 euro - w pozostałych przypadkach.
W razie braku takiej dokumentacji – jeśli nie zostanie ona przedstawiona na żądanie organu podatkowego (organu kontroli skarbowej) w ciągu 7 dni – organy podatkowe określając w drodze szacowania przychody podatnika stosują do różnicy dochodów (wynikającej z oszacowania) 50% stawkę podatkową. Taka sankcja wynika z przepisu art. 30d u.p.d.o.f. Przewiduje on, że jeśli właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej określi dochód podatnika w wysokości wyższej (stratę w wysokości niższej) niż zadeklarowana przez podatnika w związku z dokonaniem transakcji z podmiotem powiązanym, a podatnik nie przedstawi tym organom wymaganej przez te przepisy dokumentacji podatkowej - różnicę między dochodem zadeklarowanym przez podatnika a określonym przez te organy opodatkowuje się stawką 50%.
Ta sankcja może być zastosowana wówczas, gdy dokumentacji nie przedstawiono na wyraźne żądanie organu podatkowego (w ciągu 7 dni) i tylko do "wyszacowanej" przez organy różnicy. Jeśli podatnik jest pewien stosowania cen rynkowych w transakcjach z podmiotem powiązanym, względnie zdąży opracować dokumentację na żądanie organu podatkowego, to wówczas ten sankcyjnej stawki nie będzie.
Niesporządzenie dokumentacji – bez wcześniejszego żądania organu w tej kwestii – nie podlega sankcjom.
Podobnie niezaznaczenie w deklaracji, że podmiot był obowiązany do sporządzenia dokumentacji, o której mowa, nie łączy się z żadnymi sankcjami. Wprawdzie można się zastanawiać, czy zeznanie nie jest wówczas nierzetelne, lecz nawet jeśli (a wydaje się, że należy to traktować raczej w kategoriach wadliwości) – to nierzetelności te nie powodują powstania zaległości podatkowych. Nie są to więc czyny, które mogłyby rodzić odpowiedzialność karną skarbową.
Z przepisów art. 56 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (teks jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765 z późn. zm.) - dalej k.k.s., wynika bowiem, że podanie nierzetelności w deklaracji – aby skutkowało odpowiedzialnością karną skarbową – musi łączyć się z narażeniem podatku na uszczuplenie. Tu zaś takiego skutku nie ma.
Wadliwości deklaracji (zeznania rocznego) karze zaś nie podlegają. Nie ma w k.k.s. przepisu, który penalizowałby wadliwości deklaracji podatkowej (zeznania rocznego).