Pytanie

Spółka otrzymała fakturę zakupu towarów handlowych, na której data sprzedaży i data wystawienia to 30 września 2013 r., ale towar faktycznie dotarł do spółki 1 października 2013 r. Spółka nie prowadzi magazynu, towary są ujmowane bezpośrednio w kosztach, a na koniec miesiąca jest dokonywana korekta kosztów o wartość remanentu.
Czy towary z tej faktury należy ująć w kosztach września (i w remanencie, jeśli nie został sprzedany)?
Proszę o odpowiedź na to samo pytanie w sytuacji, gdy data wystawienia faktury to 1 października 2013 r., data zakończenia dostawy to 30 września 2013 r., a towar dotarł do spółki 1 października 2013 r.

Odpowiedź

Z treści pytania wynika, że jednostka stosuje jeden z wielu wariantów ewidencji towarów określonych w art. 17 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 330 z późn. zm.). Data na fakturze może być późniejsza niż przyjęcie towaru do magazynu lub odwrotnie. W wypadku, gdy te dwie operacje gospodarcze występują w tym samym miesiącu, nie będzie to miało żadnego znaczenia dla prawidłowego ustalenia kosztów (faktura za zakup była ujęta w kosztach, jeżeli towar nie został sprzedany, to koszty będą skorygowane o zmianę stanu zapasów towarów). W przypadku, tak jak to wystąpiło w jednostce zadającej pytanie, kiedy w pierwszej kolejności otrzymano fakturę zakupu a dopiero potem towar, należy przyjąć zasadę, że księgowanie zakupu towarów handlowych w kosztach powinno nastąpić po ich otrzymaniu, czyli data otrzymania towaru jest odpowiednią datą do księgowania. Proponuję więc wykorzystać konto 300 Rozliczenie zakupu, gdzie po stronie Wn będzie księgowane otrzymanie faktury w korespondencji z kontem rozrachunków, a po stronie Ma otrzymanie towarów i ujęcie ich w kosztach.

W sytuacji, gdy otrzymano najpierw towar a dokument jego zakupu dopiero w następnym miesiącu, to należy taki towar zaksięgować w kosztach według wartości umownej (np., z umowy, z zamówienia). Czyli również należy wykorzystać konto 300 Rozliczenie zakupu. Po otrzymaniu faktury może nastąpić korekta kosztów.
Należy podkreślić, że przedstawione zasady należy opisać w polityce rachunkowości.