W prasie pojawiły się opinie, że wartość początkową ustalamy doliczając wartość nieodliczonego VAT, zaś do rat leasingowych nie. Uznając takie stanowisko za słuszne w analizowanym przypadku wartość początkowa wynosiłaby 358.975 zł zaś suma opłat leasingowych 336.408 zł, a tym samym zawartą umowę nie można by było traktować jako umowę leasingu a jako umowę najmu.
Odpowiedź:
W przypadku leasingu operacyjnego odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca, a nie leasingobiorca, dlatego też ustalając całkowitą wartość opłat leasingowych, jak też wartość początkową środka trwałego powinno się w takiej sytuacji uwzględnić wartość netto wynikającą z zawartej umowy leasingu bez VAT, niezależnie od tego, jaką formę użytkowania samochodu zastosują Państwo u siebie w firmie (z odliczeniem VAT 50% czy 100%). Firma leasingowa jest w tej sytuacji właścicielem pojazdu i dokonując odpisów amortyzacyjnych od zakupionego na potrzeby leasingu samochodu bez znaczenia jest dla niej jaką formę eksploatacji pojazdu wybrano.
Uzasadnienie:
Zasady kwalifikowania umów do leasingu operacyjnego na potrzeby rozliczenia z podatku dochodowego reguluje art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f.
W świetle powyższej regulacji aby umowa mogła zostać rozliczana w ramach leasingu operacyjnego musi spełniać następujące warunki:
– w przypadku, gdy została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
– umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
– suma ustalonych opłat w umowie leasingu pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.
Zwrócić jednak należy uwagę, że w przypadku leasingu operacyjnego odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca a nie leasingobiorca, dlatego też ustalając całkowitą wartość opłat leasingowych, jak też wartość początkową środka trwałego powinno się w takiej sytuacji uwzględnić wartość netto wynikającą z zawartej umowy leasingu bez VAT, niezależnie od tego jaką formę użytkowania samochodu zastosują Państwo u siebie w firmie (z odliczeniem VAT 50%, czy 100%). Firma leasingowa jest w tej sytuacji właścicielem pojazdu i dokonując odpisów amortyzacyjnych od zakupione na potrzeby leasingu samochodu bez znaczenia jest dla niej jaką formę eksploatacji wybrano.
Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 22.01.2016 r.