Odpowiedź:

Jeżeli wspólnicy zlikwidowanej spółki cywilnej otrzymali po części niesprzedanych przez spółkę wierzytelności, ich otrzymanie w związku z likwidacją spółki nie stanowi u nich przychodu.
Wierzytelności te powinni jednak ująć w wykazie składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej.

W razie sprzedaży takich wierzytelności, u byłego wspólnika dokonującego takiej sprzedaży, powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT jako przychód z działalności gospodarczej. Dochodem będzie różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a tymi wydatkami poniesionymi na ich nabycie, które nie zostały zaliczone w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę.

U byłego wspólnika nabywającego takie wierzytelności wydatki z tego tytułu, co do zasady, stanowić będą koszty uzyskania przychodów.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 lit. b ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.) – dalej u.p.d.o.f., przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki cywilnej.

Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28.09.2016 r., II FSK 2414/14, w przypadku otrzymania przez wspólnika z tytułu likwidacji spółki niebędącej osobą prawną środków pieniężnych – ich wartość nie będzie stanowiła u niego przychodu; innych składników majątku – ich wartość będzie stanowiła przychód u wspólnika dopiero w momencie zbycia składnika majątku otrzymanego w wyniku likwidacji spółki, jeżeli zbycie to nastąpi w warunkach określonych w przepisie.

Na podstawie art. 24 ust. 3a u.p.d.o.f., w razie likwidacji działalności gospodarczej, w tym także prowadzonej w formie spółki cywilnej, sporządza się wykaz składników majątku na dzień likwidacji działalności gospodarczej. Wykaz powinien zawierać co najmniej następujące dane: liczbę porządkową, określenie (nazwę) składnika majątku, datę nabycia składnika majątku, kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku oraz kwotę wydatków poniesionych na nabycie składnika majątku zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów, wartość początkową, metodę amortyzacji, sumę odpisów amortyzacyjnych oraz wysokość wypłaconych środków pieniężnych należnych wspólnikom z tytułu udziału w spółce cywilnej na dzień likwidacji.

Na mocy art. 24 ust. 3d u.p.d.o.f., dochodem z odpłatnego zbycia innych niż środki pieniężne składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki cywilnej z tytułu jej likwidacji jest różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a wydatkami poniesionymi na ich nabycie lub wytworzenie, niezliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę; przepisy art. 22 ust. 8a u.p.d.o.f. stosuje się odpowiednio.

Zatem, w sytuacji opisanej w pytaniu, jeżeli każdy ze wspólników zlikwidowanej spółki cywilnej otrzymał część niesprzedanych przez spółkę wierzytelności, ich otrzymanie w związku z likwidacją spółki nie stanowi u nich przychodu.

Dopiero w razie sprzedaży takich wierzytelności, u byłego wspólnika dokonującego takiej sprzedaży, powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT jako przychód z działalności gospodarczej. Dochodem jest wówczas różnica między przychodem uzyskanym z ich odpłatnego zbycia a wydatkami poniesionymi na ich nabycie, niezaliczonymi w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów przez wspólnika lub spółkę.
U byłego wspólnika nabywającego takie wierzytelności wydatki z tego tytułu, co do zasady, stanowić będą koszty uzyskania przychodów – zgodnie z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.

Karol Różycki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 20.06.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów