Po odwołaniu się od decyzji o podwyższeniu opłaty za wieczyste użytkowanie otrzymaliśmy decyzję SKO, która utrzymuje decyzję o nowej, podwyższonej opłacie. Opłatę płacimy w starej wysokości, różnicę między nową a starą opłatą rozliczamy z poniesionymi przez nas nakładami na infrastrukturę, a po rozliczeniu nakładów na infrastrukturę płacimy opłatę w nowej wysokości. Nakłady na infrastrukturę będą przez nas rozliczane przez około 5-6 lat.
Czy w koszty uzyskania przychodów należy wliczyć pełną (nową) wysokość opłaty, a nakłady na infrastrukturę wliczyć w przychody? Czy w kosztach uzyskania przychodów można zaksięgować per saldo nową opłatę minus rozliczane w danym roku nakłady na infrastrukturę?
W mojej ocenie w przedstawionej sytuacji właściwe jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów podwyższonej opłaty rocznej przy jednoczesnym wykazywaniu w przychodach kwot zaliczanych na poczet różnicy między opłatą poprzednią a opłatą podwyższoną.
Na podstawie art. 77 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) - dalej u.g.n., wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej może być aktualizowana, nie częściej niż raz w roku, jeżeli wartość tej nieruchomości ulegnie zmianie. Przy aktualizacji opłaty rocznej na poczet różnicy między opłatą dotychczasową a opłatą zaktualizowaną zalicza się wartość nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego nieruchomości na budowę poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej po dniu dokonania ostatniej aktualizacji (zob. art. 77 ust. 4 u.g.n.). Zaliczenie wartości nakładów poniesionych przez użytkownika wieczystego nieruchomości na budowę poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej następuje również w przypadku, gdy nie zostały one uwzględnione w poprzednio dokonywanych aktualizacjach (zob. art. 77 ust. 5 u.g.n.).
Pojawia się pytanie, jak na gruncie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy winni traktować zaliczanie na poczet różnicy między opłatą dotychczasową a opłatą zaktualizowaną wartości poniesionych nakładów. W mojej ocenie - zważywszy na obowiązującą w takich przypadkach podatników nową, podwyższoną opłatę roczną (a w konsekwencji brak uzasadnienia dla zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłaty w poprzednio obowiązującej wysokości - rozliczenie to winno być dokonywane przez zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów podwyższonej opłaty rocznej przy jednoczesnym wykazywaniu w przychodach kwot zaliczanych na podstawie art. 77 ust. 4 u.g.n. na poczet różnicy między opłatą poprzednią a opłatą podwyższoną. Niestety, nie jest mi znane stanowisko organów podatkowych w tej kwestii.