Pytanie

Spółka otrzymała w maju 2013 r. fakturę duplikat, która jest ze stycznia 2012 r. za usługi podwykonawcze. Usługi te były sprzedane przez nas w 2012 r.
Czy związku z otrzymaniem kosztu bezpośredniego z 2012 r. należy koszt ten zaliczyć do 2012 r. (spółka z innych przyczyn będzie dokonywać korekty CIT-8)?
Czy związku z tym spółka powinna zaliczyć tą usługę podwykonawczą do 2012 r.?

Odpowiedź

W przedstawionej w pytaniu sytuacji gdy duplikat faktury dokumentuje koszty bezpośrednie, należy je rozliczyć w bieżącym okresie, bowiem poniesienie kosztu, w przedstawionym powyżej znaczeniu, następuje już po sporządzeniu sprawozdania a także po upływie terminu określonego do złożenia zeznania.

Uzasadnienie

Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (art. 15 ust. 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p.).

Jednakże koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
1) sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
2) złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (art. 15 ust. 4b u.p.d.o.p.).

Jak wynika z art. 15 ust. 4e u.p.d.o.p., za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury, rachunku, a w razie ich braku - innego dowodu, z wyjątkiem ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Jeżeli więc koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, poniesiono po jednym z ww. dni, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który jest składane zeznanie.

Dlatego w przedstawionej w pytaniu sytuacji gdy duplikat faktury dokumentuje koszty bezpośrednie, należy je rozliczyć w bieżącym okresie, bowiem poniesienie kosztu, w przedstawionym powyżej znaczeniu, następuje już po sporządzeniu sprawozdania a także po upływie terminu określonego do złożenia zeznania.

   "Zmiany w zasadach fakturowania w 2013 i 2014 roku" >>>

Potwierdzeniem powyższego jest interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPBI/2/423-121/12/JD z 30 marca 2012 r., w której czytamy: "W przedstawionym stanie faktycznym mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której koszty bezpośrednie zostały udokumentowane fakturami po zaistnieniu okoliczności przewidzianych w tym przepisie, tj. po dniu sporządzenia sprawozdań finansowych, zgodnie z odrębnymi przepisami i po złożeniu zeznań za ww. lata podatkowe. Skoro zatem, co ustalono wcześniej, w przedstawionym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie powołany wcześniej art. 15 ust. 4c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to zgodnie z jego brzmieniem koszty bezpośrednie dotyczące roku 2009 pomimo, iż faktury, które je dokumentowały zostały otrzymane przez Wnioskodawcę w roku 2011 powinny być ujęte w kosztach uzyskania przychodów roku podatkowego następującego po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie, a więc w roku 2010 r.

Zobacz też: W jakich okresach rozliczeniowych można odliczyć VAT z duplikatów faktur? >>