Czy spółka polska powinna dokonać odprawy celnej towaru?
Jak spółka powinna wykazać rachunek otrzymany od firmy niemieckiej?

Jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, czy jako nabycie usług?

Strony nie zawarły żadnej umowy. Przedmiotem transakcji z firmą niemiecką była naprawa urządzenia.

Odpowiedź:

Jeśli w opisanym przypadku miała miejsca transakcja łańcuchowa, polska spółka powinna rozpoznać import towarów.

Uzasadnienie:

Niestety z treści pytania nie wynika, czy urządzenie było już uprzednio w Polsce i np. zostało wywiezione do Norwegii w ramach procedury uszlachetnienia biernego, czy też może towar został wprowadzony na terytorium Polski pierwszy raz.

W przypadku importu możemy mieć do czynienia z odprawą celną dokonaną w innym państwie UE lub w Polsce. Jeśli odprawa celna zostanie dokonana w innym państwie, to w Polsce podatnik nie będzie już miał z tego tytułu żadnych obowiązków celnych, natomiast powinien rozliczyć cło z tytułu importu towaru w Niemczech. W Polsce obowiązany będzie do rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (art. 11 ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u.).

Gdyby się przykładowo okazało, że towar był objęty procedurą uszlachetniania biernego, to podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów przetworzonych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu w ramach uszlachetniania biernego są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością celną produktów przetworzonych lub zamiennych dopuszczonych do obrotu a wartością towarów wywiezionych czasowo, powiększona o należne cło i podatek akcyzowy (art. 30b ust. 2 u.p.t.u.). W przeciwnym wypadku podstawą opodatkowania z tytułu importu towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Jeżeli przedmiotem importu są towary opodatkowane podatkiem akcyzowym, podstawą opodatkowania jest wartość celna powiększona o należne cło i podatek akcyzowy (art. 30b ust. 1 u.p.t.u.).

Jeśli chodzi o konsekwencje opisanych czynności na gruncie podatku od towarów i usług, to również nie jest jasne, czy firma norweska (A) wystawiła fakturę na firmę niemiecką (B),która następnie zafakturowała firmę polską (C), a towar został przemieszczony bezpośrednio z (A) do (C).

Gdyby taka sytuacja miała miejsce, należałoby rozpoznać transakcję łańcuchową uregulowaną w art. 22 ust. 2-4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej u.p.t.u. W takiej sytuacji, tzn. gdy towar jest transportowany spoza Unii Europejskiej, przy czym importerem jest ostateczny nabywca, wówczas dla poszczególnych dostaw należy zastosować ogólne zasady wynikające z art. 22 ust. 1 u.p.t.u. Powołane powyżej regulacje (w punkcie 1) stanowią, że miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (zob. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11.02.2010 r., ITPP2/443-993b/09/RS)

W takim przypadku transakcję dostawy towaru na rzecz polskiego kontrahenta będącego jednocześnie importerem towaru należy uznać – zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. - za dokonaną i opodatkowaną na terytorium państwa trzeciego, a zatem w miejscu rozpoczęcia wysyłki. Zarówno pierwsza dostawa, jak i druga dostawa opodatkowane będą w miejscu rozpoczęcia transportu.

W związku z powyższym, mając na uwadze przepis art. 22 ust. 4 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 5 u.p.t.u. polska spółka powinna rozpoznać import towarów.

Jeśli towar nie był transportowany z Niemiec do Polski nie widzę podstaw do rozpoznania tej transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się bowiem nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 u.p.t.u.).

Mariusz Jabłoński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 30.05.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów