Prowadzimy działalność opodatkowaną w zakresie usług elektrycznych, jesteśmy płatnikami podatku VAT, podatek dochodowy płacimy w formie podatku liniowego. Chcemy swą działalność rozszerzyć w zakresie prowadzenia przedszkola niepublicznego z otrzymywaniem dotacji.
Jak powinniśmy rozliczyć zakupy kosztów w związku z tą działalnością?
Czy wszystkie koszty będą kosztami uzyskania przychodów?
Czy otrzymywana dotacja i odpłatność rodziców za wyżywienie będzie stanowić przychód zwolniony z podatku dochodowego?

Przychód jaki podatnik uzyska wraz z otrzymaną dotacją korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. Z kolei wydatki, jakie będą sfinansowane taką dotacją nie będą mogły być zaliczone do kosztów podatkowych.

Ponad wszelką wątpliwość dotacje jakie podatnik otrzymywał będzie w związku z prowadzeniem przedszkola generowały będą przychód podatkowy. Jednak sam fakt, że podatnik uzyska przychód nie będzie jeszcze decydował o konieczności uwzględnienia go w rachunku podatkowym.
Jak bowiem można się domyśleć, pytanie czytelnika dotyczy dotacji, jakie wypłacane są z budżetu gminy, a o których mowa jest w art. 90 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Jeżeli tak, to przychód jaki podatnik uzyska wraz z takimi dotacjami korzystał będzie ze zwolnienia zapisanego w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. Według takiego, od podatku dochodowego zwolnione są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Żadne zwolnienie nie ma natomiast zastosowania do przychodu jaki podatnik uzyskiwał będzie w związku z otrzymywaniem zapłat od rodziców dzieci.

Jednocześnie wskazać należy, że z uwagi na zastosowanie, w odniesieniu do dotacji, powołanego powyżej zwolnienia, część wydatków ponoszonych przez podatnika nie będzie mogła być zaliczona do kosztów podatkowych.
Jak bowiem ustawodawca postanowił w art. 23 ust. 1 pkt 56 u.p.d.o.f., do kosztów podatkowych nie mogą być zaliczone wydatki bezpośrednio sfinansowane z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46, 47a, 47c, 47d, 116, 122 i 129 u.p.o.f. - zatem również dotacji uzyskiwanych z budżetu gminy.
Inne wydatki - finansowane z innych środków niż dotacja - rozliczane są przez podatnika w rachunku podatkowym na zasadzie ogólnej (tzn. po wykazaniu celowości i przy braku zastosowania któregokolwiek z wyłączeń art. 23 u.p.d.o.f. podatnik może zaliczyć je do kosztów podatkowych).


Radosław Kowalski
Autor współpracuje z Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska