Pytanie

Od kilku lat podatek dochodowy płacimy zaliczkowo.
Jak postępować w związku ze zmianą przepisów od stycznia 2013 r., dotyczącą korekty kosztów od nieuregulowanych zobowiązań?

Odpowiedź

Korekty kosztów należy ujmować w prowadzonej rachunkowości podatkowej, nie będą one jednak wpływały na wysokość zaliczek uproszczonych.

Uzasadnienie

Rozumiem, że przez zaliczkowy sposób ustalania wysokości zaliczek na podatek dochodowy rozumieć należy formę uproszczoną (w wysokości 1/12 kwoty obliczonej od dochodu z lat ubiegłych) zgodnie z art. 44 ust. 6b ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. Taki sposób obliczania zaliczek nie ma jednak wpływu na obowiązki podatnika w zakresie prowadzenia rachunkowości podatkowej, czy to w formie KPiR, czy to ksiąg rachunkowych (art. 24 ust. 1 i 2 u.p.d.o.f.). Konieczna zatem pozostaje korekta kosztów (lub przychodów) z tytułu niezapłaconych w terminie faktur czy zobowiązań o dłuższym, niż 60 dni terminie płatności (art. 24d u.p.d.o.f.).

Nie będzie jednak dokonywana w rachunkowości podatkowej korekta kosztów miała wpływu na wysokość zaliczek uproszczonych, ich podstawą obliczenia nie jest bowiem ustalany z uwzględnieniem korekty dochód. Niemniej jednak korekta kosztów może mieć wpływ na roczny wynik podatkowy, a to wówczas, gdy dokonywana jest na przełomie lat. Korekty bowiem dokonuje się w miesiącach, w których upływają wyznaczone przepisami u.p.d.o.f. terminy (art. 24d ust. 2 u.p.d.o.f.). W tym sensie nowa korekta kosztów może wpływać również na wysokość zaliczek uproszonych w kolejnych latach podatkowych, a w każdym przypadku – na wysokość podatku rocznego.