Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację w kwestii zwolnienia stypendium w części finansowanej ze środków Unii Europejskiej. Urząd Marszałkowski (instytucja wdrażająca) wypłacił bowiem stypendium i odprowadził zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od całej kwoty (brutto) stypendium.

Zdaniem podatnika stypendium mimo, że nie było wypłacane bezpośrednio przez instytucje unijne, a za pośrednictwem instytucji wdrażających, to źródłem środków bez wątpienia jest Europejski Fundusz Społeczny. Według podatnika nie mają więc znaczenia techniczne szczegóły operacji wypłaty oraz finansowania, a pierwotne pochodzenie środków. Otrzymywane stypendium w części finansowanej z Europejskiego Funduszu Społecznego jest więc zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT , ponieważ spełnia przesłanki określone w tym przepisie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził bowiem, że otrzymane stypendium nie pochodzi wprost z bezzwrotnej pomocy finansowanej bezpośrednio z budżetu UE, a zatem nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT .

Podatnik złożył skargę na rozstrzygniecie organu, a prawomocny wyrok WSA w Bydgoszczy uchylił interpretację organu. WSA w Bydgoszczy zgodnie z linią orzeczniczą przyjął (tak jak podatnik), że sposób wypłaty środków finansowych pochodzących z bezzwrotnej pomocy UE jest kwestią techniczną, która nie ma znaczenia dla oceny źródła pochodzenia środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych w ramach funduszy strukturalnych. Dla zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT kluczowe znaczenie ma ustalenie źródła środków składających się na bezzwrotną pomoc, czyli podmiotu który ostatecznie ponosi ekonomiczny ciężar bezzwrotnej pomocy.

Sąd nakazał ponownie rozpoznać sprawę z uwzględnieniem przedstawionej interpretacji, w tym także zbadać pozostałe warunki zwolnienia. Organ podatkowy ponownie rozpatrując sprawę przyjął więc, że jakkolwiek przesłanka do zwolnienia z opodatkowania określona w treści art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. a) została spełniona, bo tak w prawomocnym wyroku wskazał WSA w Bydgoszczy, to jednak podatnik nie jest zwolniony z podatku, ponieważ nie spełnia drugiej przesłanki niezbędnej do zastosowania zwolnienia, określonej w art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy o PIT .

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 6 września 2012 r., ITPB2/415-932/09/12-S/MU

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 t.j.)

Zobacz także:

Sposób wypłaty stypendium nie wpływa na zwolnienie z podatku