Jesteśmy spółką z o.o. W styczniu 2010 r. otrzymaliśmy fakturę z angielskiej firmy na prenumeratę czasopism fachowych za okres od luty 2010 r. do grudzień 2010 r. Na fakturze nie jest podany NIP ani firmy angielskiej, ani naszej.
Czy powinniśmy to opodatkować podatkiem VAT. Jeśli tak, to czy jako towar, czy jako usługę?
Z jaką stawką i w jakiej dacie?

Jeśli dokonującym dostawy, w wyniku której towary (czasopisma fachowe) są wysyłane lub transportowane na terytorium Polski z terytorium innego państwa członkowskiego, jest podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywcą podatnik VAT, to o ile nie wystąpią negatywne przesłanki wymienione w art. 10 ustawy o VAT, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nastąpi pomimo nie podania na fakturze numerów identyfikacyjnych dostawcy i nabywcy.

Ponieważ w styczniu została wystawiona faktura z angielskiej firmy na prenumeratę czasopism fachowych za okres od lutego do grudnia, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstał w styczniu.

Jeżeli pod pojęciem czasopism fachowych, o których mowa w pytaniu, należy rozumieć czasopisma specjalistyczne w rozumieniu przepisów wykonawczych do ustawy VAT, wówczas ich wewnątrzwspólnotowe nabycie podlega opodatkowaniu stawką 0%.

Zgodnie z przepisami art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u., rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Warunkiem wystąpienia wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest, co do zasady, na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. a) oraz pkt 2 u.p.t.u., aby nabywcą towarów był podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., a nabywane towary miały służyć działalności gospodarczej podatnika, natomiast dokonujący dostawy towarów winien być podatnikiem podatku od wartości dodanej.

Jeśli zatem dokonującym dostawy jest podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywcą podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u., to o ile nie wystąpią negatywne przesłanki wymienione w art. 10 u.p.t.u., wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (czasopism fachowych) nastąpi pomimo nie podania na fakturze numerów identyfikacyjnych dostawcy i nabywcy.

Na podstawie art. 20 ust. 5 i 6 u.p.t.u. w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z tym jednak zastrzeżeniem, że w przypadku gdy przed tym terminem podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu, skoro w styczniu została wystawiona faktura z angielskiej firmy na prenumeratę czasopism fachowych za okres od lutego do grudnia, obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstał w styczniu.

Na mocy § 39 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 224, poz. 1799) - dalej r.u.p.t.u., w okresie do dnia 31 grudnia 2010 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do wewnątrzwspólnotowego nabycia czasopism specjalistycznych. Przy czym przez czasopisma specjalistyczne należy rozumieć wydawnictwa periodyczne oznaczone symbolem ISSN, objęte kodem PKWiU 22.13 i CN 4902, o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, naukowej i popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla osób niewidomych i niedowidzących, publikowane nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15.000 egzemplarzy, z wyjątkiem przypadków wymienionych w § 39 ust. 2 pkt 1-7 r.u.p.t.u.

Na podstawie art. 41 ust. 2 u.p.t.u., jako wymienione w poz. 49 załącznika nr 3 do u.p.t.u., opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 7% podlegają czasopisma - oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISSN, wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: wydawnictw, w których nie mniej niż 67% powierzchni jest przeznaczone na nieodpłatne lub odpłatne ogłoszenia handlowe, reklamy lub teksty reklamowe (PKWiU ex 22.12, ex 22.13).