Kontrahent polski otrzymał od włoskiego kontrahenta fakturę z naliczonym VAT 10%, dotyczącym pośrednictwa wynajmu mieszkania (domu) na lato dla kontrahenta polskiego.
W jaki sposób kontrahent polski ma zaksięgować taką fakturę - czy jako import usług, czy też bez odliczenia VAT - w kwocie wynikającej z przeliczenia z euro na złotego?
Usługa, której dotyczy pytanie nie podlega opodatkowaniu polskim VAT, a co za tym idzie krajowy nabywca nie ma obowiązku rozliczenia importu usług.
Dla ustalenia czy w badanym przypadku usługa winna być opodatkowana polskim VAT - a co za tym idzie czy nabywca musi opodatkować ją w ramach importu usług - należy zdefiniować miejsce jej świadczenia. Oczywiście wyznaczając miejsce opodatkowana usługi, należy kierować się regulacjami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.
Według - obowiązującej jeszcze do końca 2009 r. - ogólnej zasady zapisanej w art. 27 ust. 1 u.p.t.u., usługa winna być opodatkowana w państwie, w którym świadczący ma swoją siedzibę, stałe miejsce wykonywania działalności (jeżeli usługa jest związana z takim miejscem), lub w którym ma miejsce zamieszania (o ile nie ma siedziby ani miejsce stałego prowadzenia działalności).

Jednakowoż od takiej ogólnej zasady ustanowione zostały liczne odstępstwa a jedno z nich dotyczy usług związanych z nieruchomościami.
Dla usług związanych z nieruchomościami miejsca świadczenia wyznaczane jest na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 1 u.p.t.u. Zgodnie z nim, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości. Biorąc pod uwagę treść powołanych powyżej regulacji należy stwierdzić, że skoro w analizowanym przypadku polski podatnik nabył od włoskiego kontrahenta usługę pośrednictwa wynajmu domu (mieszkania), która położona jest na terytorium Włoch (jak wnioskuję z treści pytania), to miejsce świadczenia takiej usługi znajduje się na terytorium Włoch. Wskazać bowiem należy, że w art. 27 ust. 2 pkt 1 u.p.t.u. ustawodawca posłużył się szerokim określeniem usług związanych z nieruchomościami (w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego) i do takich należy zaliczyć również usługi pośrednictwa w wynajmie nieruchomości (które niewątpliwie są związane z nieruchomościami). Konkludując należy zatem stwierdzić, że jeżeli usługa nabyta przez polskiego podatnika związana jest z nieruchomościami położonymi we Włoszech, to winna być opodatkowana włoskim a nie polskim podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji, krajowy nabywca nie ma obowiązku rozliczenia importu usług. Oczywiście polskiemu podatnikowi nie przysługuje prawo do rozliczenia włoskiego podatku od wartości dodanej (wykazanego we włoskiej fakturze) z polskim podatkiem od towarów i usług - rozliczeniu podlega bowiem wyłącznie polski, naliczony podatek do towarów i usług.