Jacek Bajson, niezależnie od swojej działalności doradcy podatkowego, od ponad roku zajmuje się pomocą w przeprowadzeniu transakcji sprzedaży firm lub ich części na rzecz inwestorów zewnętrznych. Doradca podatkowy podsumowuje swoje doświadczenia i obserwacje związane z przeprowadzonymi dotychczas projektami. Dzisiejszy artykuł stanowi podsumowanie 3-częściowego cyklu, który zawiera wskazówki dla osób rozważających sprzedaż prowadzonej firmy lub pozyskanie dodatkowego kapitału poprzez nawiązanie współpracy z odpowiednim inwestorem zewnętrznym.

Pierwsza część artykułu pt. "Inwestor zewnętrzny w kancelarii podatkowej – szansa na rozwój?" dostępna jest tutaj >>

Druga część artykułu pt. "Inwestor zewnętrzny w kancelarii podatkowej – kluczowe etapy przy sprzedaży firmy" dostępna jest tutaj >>

Zamknięcie transakcji (i co dalej?)

Po sfinalizowaniu transakcji przedsiębiorca, mając do dyspozycji znaczący kapitał, może przekazać go w całości lub w części na rzecz swoich sukcesorów, przeznaczyć na emeryturę, realizację innych planów biznesowych lub osobistych.

Tym, którzy będą jeszcze przez pewien okres zarządzać firmą i stopniowo z niej się wycofywać, daje to możliwość przekazania swojego cennego doświadczenia, i jednocześnie satysfakcję z pozostawienia klientów i pracowników w komfortowej dla nich sytuacji.

W przypadku sprzedających poszukujących inwestora w celu dalszego rozwoju firmy okres potransakcyjny jest natomiast idealnym momentem na pracę nad nowymi produktami, wejście na nowe rynki i inwestycję we wzrost wartości firmy.
Ikonografika poniżej ilustruje przebieg całego procesu transakcyjnego. Kwestie prawno-podatkowe związane z samą transakcją sprzedaży pozostawiam poza zakresem niniejszego artykułu – ze względu na obszerność tematu, a także jego znajomość przez czytelników.


 

Podsumowanie

W natłoku bieżących spraw rzadko zdajemy sobie sprawę, ile warte w sensie rynkowym są nasze relacje z klientami, a także jak wycenić swoją firmę, gdyby chciał dołączyć do niej wspólnik lub chcielibyśmy ją sprzedać. Ostatnio coraz częściej mówi się o sukcesji, organizowane są konferencje i szkolenia na ten temat.
To bardzo dobrze, że obecnie tak gorąco się o tym dyskutuje, ale dla dobra doradców trzeba, aby pojawiało się coraz więcej inwestorów, trwały procesy konsolidacyjne, ponieważ nie tylko poprawi to poszczególnym doradcom ich sytuację, ale również wzmocni całą naszą branżę. Jednak oprócz dyskusji, do której serdecznie zachęcam, ważne są realne działania, podjęcie przez osoby zainteresowane odpowiednich działań przygotowawczych.

Dla wszystkich doradców, z którymi rozmawiałem podczas negocjacji, decyzja dotycząca sprzedaży była jedną z najważniejszych, z którymi musieli się zmierzyć. Korzystne zamknięcie transakcji, z punktu widzenia obu stron, daje zaś ogromną satysfakcję sprzedającemu, inwestorowi oraz ich doradcy.
 

Źródło: Biuletyn Doradca Podatkowy Krajowej Izby Doradców Podatkowych nr 1/2017

Jacek Bajson
Doradca podatkowy
z regionu mazowieckiego