W przedmiotowej sprawie pracownik w rocznym rozliczeniu podatkowym do przychodu uzyskanego z tytułu wykonywania pracy twórczej stosuje 50 proc. koszty uzyskania przychodów mimo, że pracodawca wystawiając PIT-11 nie wykazuje kosztów uzyskania przychodu przysługujących pracownikom z tytułu wykonywania pracy twórczej. A ponieważ system rozliczeniowy obowiązujący w firmie rozgranicza czas pracy związany z tworzeniem projektów technicznych oraz wykonywaniem innych czynności, to według podatnika zastosowanie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów tytułem korzystania z praw autorskich do powstałych w wyniku tworzenia projektów jest zasadne.

Organ podatkowy potwierdził stanowisko podatnika i wskazał, że forma stosunku prawnego, w ramach którego wykonane są prace twórcze, czy to będzie umowa o pracę czy też umowa o dzieło lub zlecenia, nie ma znaczenia dla kwalifikacji prac twórczych w zakresie normy kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50 proc. O zastosowaniu 50 proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu, jako wynagrodzenia za wykonanie czynności (utworu), będącej przedmiotem prawa autorskiego w rozumieniu ustawy z 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz dokonanie rozporządzenia prawami autorskimi do swojego utworu, czyli gdy przejdą one na zamawiającego dzieło (zleceniodawcę) lub gdy udzieli licencji na korzystanie z nich.

Organ podatkowy zauważył też, że ustawodawca zobowiązał płatnika do poboru zaliczek w prawidłowej wysokości, tj. od dochodu ustalonego zgodnie z regułami określonymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych a więc z uwzględnieniem kosztów w takiej wysokości, w jakiej ustawodawca w danych okolicznościach przewidział. Tym samym jeśli pracownikowi mogą być uwzględnione 50 proc. koszty uzyskania przychodu, to płatnik winien takie koszty zastosować. Nie ma jednak przeszkód, aby pracownik uwzględnił w zeznaniu rocznym, przysługujące koszty uzyskania przychodu, w sytuacji gdy płatnik dokonał poboru zaliczki na podatek dochodowy z pominięciem uwzględnienia normy 50 proc. kosztów uzyskania przychodów i koszty te nie zostały wykazane w informacji podatkowej PIT-11 o wysokości dochodu. Informacja o wysokości dochodu służy określeniu wysokości pobranych zaliczek na podatek i nie może przesądzać o przysługujących podatnikowi, bądź nie, kosztach uzyskania przychodu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 grudnia 2012 r., IPTPB2/415-691/12-3/TS, LEX nr 160350

Zobacz też:

Wyższe koszty wymagają wskazania części honoraryjnej wynagrodzenia

Prawa autorskie nie dotyczą wizerunku

Zapowiedzi zmian z expose trafiły do projektu ustawy