Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek poinformowała w poniedziałek, że gang działał od maja do października 2012 roku. "Osoby należące do tej grupy na terenie województwa śląskiego dokonywały przestępstw związanych z nielegalnym przechowywaniem, nabywaniem, przewożeniem i sprzedażą wyrobów akcyzowych bez polskich znaków akcyzy" - powiedziała.

Członkowie grupy sprzedawali spirytus i wyroby tytoniowe różnych marek zarówno bez polskich znaków skarbowych akcyzy lub z banderolami białoruskimi, mołdawskimi i ukraińskimi. Według ustaleń śledztwa na skutek procederu doszło do uszczuplenia w podatkach: akcyzowym, celnym i podatku od towarów i usług w łącznej kwocie ponad 1,5 mln zł.

W ostatnich dniach zatrzymana została kolejna osoba, której prokuratura postawiła pięć zarzutów. Chodzi o udział w grupie przestępczej, nielegalną sprzedaż spirytusu oraz przechowywanie i sprzedaż papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy lub z banderolami mołdawskimi, ukraińskimi i białoruskimi.

"Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Prokurator po przesłuchaniu zastosował wobec niego dozór policji, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe" - podała prok. Zawada-Dybek.

W śledztwie - poza tą ostatnio zatrzymaną osobą - zarzuty przedstawiono siedmiu innym podejrzanym. Sześciu z nich jest aresztowanych. Prokuratura zabezpieczyła mienie podejrzanych na kwotę ponad 137 tys. zł i 450 euro. Członkom grupy grozi do pięciu lat więzienia.

kon/ bos/ jra/