Nowe zasady walki z oszustwami podatkowymi oraz uchylaniem się od opodatkowania przewidują, że opodatkowaniu będzie podlegał dochód w miejscu jego uzyskania, co sprawi że wielkie międzynarodowe koncerny nie będą już mogły ukrywać swoich dochodów tam, gdzie obowiązują najniższe stawki.
Priorytetem stało się również wprowadzenie jako międzynarodowego standardu w postaci automatycznej wymiany informacji podatkowych do końca 2015 r.

Zapowiedzią omówienia wskazanych zagadnień na szczycie G20 był list przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz Rady Europejskiej Herman Van Rompuy skierowanego do przywódców Państw Członkowskich UE z 23 lipca br., w którym zakreślone zostały kierunki polityki podatkowej UE, której celem jest odbudowa zaufania po kryzysie i zapewnienie stałego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Przeszkodą w ich realizacji stało się zjawisko oszustw podatkowych oraz uchylania się od opodatkowania.

Nacisk położono na wzmocnienie współpracy w zakresie wymiany informacji podatkowych i już 12 czerwca ze strony Komisji Europejskiej padła propozycja na jej rozszerzenie co do wszelkich form dochodu podatników już od 2015 r., w tym obejmującego zyski kapitałowe oraz z dywidend. Niewątpliwie propozycja dyrektywy w tym zakresie zmierza do stworzenia najbardziej kompleksowego systemu automatycznej wymiany informacji na świecie. Nadto, poparto plan działania opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), służący eliminacji zjawiska przerzucania dochodów (BEPS - Base erosion and profit shifting), jako bardzo częstej formy unikania opodatkowania korporacyjnego w UE. Plan działania BEPS ma być uzupełnieniem środków zaproponowanych przez Komisję Europejską aby zapobiegać agresywnemu planowaniu podatkowemu, do których należy m.in.  rozszerzenie zakresu obowiązywania dyrektywy w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności.

Podobnie wypowiedział się komisarz UE ds. podatków i unii celnej, statystyki audytu oraz zwalczania nadużyć Algirdas Šemeta, zachęcając do zacieśnienia współpracy pomiędzy UE a (OECD) w zakresie likwidacji nadużyć podatkowych.