Pytanie

Prowadzę firmę jednoosobową (PKPiR) i jestem czynnym podatnikiem VAT.

Czy w przypadku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego (samochód nie jest środkiem trwałym), aby odliczyć 50 proc. podatku VAT z faktury za paliwo, musi być na niej wpisany numer rejestracyjny samochodu?

Odpowiedź

Obecnie przepisy ustawy o VAT nie zawierają regulacji zabraniających podatnikom skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie paliwa z powodu braku na fakturze numeru rejestracyjnego samochodu, do którego paliwo to zostało zatankowane. Oznacza to, że nie ma obowiązku zamieszczania takiego numeru na fakturach dokumentujących zakup paliwa.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisami art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., do kosztów uzyskania przychodów nie zaliczamy części poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego (w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą), dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika. Do kosztów nie zaliczamy tych wydatków w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, czyli wynikającą z tzw. kilometrówki. Trzeba też pamiętać, że w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik powinien prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, w której powinien być udokumentowany przebieg pojazdu. Co istotne, do faktycznego prowadzenia tej ewidencji jest zobowiązana osoba używająca samochodu. W ramach kosztów objętych limitem kilometrówki rozlicza się koszty eksploatacji samochodu, tj. przede wszystkim paliwo, drobne naprawy, wymiana oleju itp. W przypadku braku wspomnianej wyżej ewidencji przebiegu wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania samochodów na potrzeby podatnika nie stanowią kosztu uzyskania przychodów (art. 23 ust. 5 u.p.d.o.f.).

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi – podatnik ma prawo odliczyć 50 proc. podatku naliczonego. Są to m.in. wydatki dotyczące nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów. Jeżeli zatem podatnik nabywa paliwo przeznaczone do napędu pojazdów samochodowych, które wykorzystywane są przez niego do tzw. celów mieszanych (czyli zarówno do prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych), wówczas – zasadniczo – odliczać może 50 proc. kwoty podatku naliczonego. W odniesieniu do niektórych rodzajów pojazdów (wykorzystywanych do celów mieszanych) prawo do odliczenia VAT od paliwa zostało przez ustawodawcę czasowo wyłączone.

Do 30 czerwca 2015 r. podatnik miał całkowity zakaz odliczania podatku od nabywanych paliw wykorzystywanych do napędu:

1) samochodów osobowych

2) pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

a) jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

b) jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

c) lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.

Obecnie przepisy ustawy o VAT nie zawierają regulacji zabraniających podatnikom skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury dokumentującej nabycie paliwa z powodu braku na fakturze numeru rejestracyjnego samochodu, do którego paliwo to zostało zatankowane. Oznacza to, że nie ma obowiązku zamieszczania takiego numeru na fakturach dokumentujących zakup paliwa. Pamiętać jednak należy, że to na podatniku ciąży obowiązek dowiedzenia, w przypadku wątpliwości organów podatkowych, że zakupione paliwo służyło do napędu danych samochodów i wydatek ten uprawnia podatnika do odliczenia podatku naliczonego.

Dowiedz się więcej z książki
Aspekt kadrowo-podatkowy wykorzystania samochodów służbowych w celach prywatnych. Pytania i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł