Dokument dostawy jest dokumentem warunkującym zwolnienie z podatku akcyzowego. Od 2 stycznia br. obowiązkiem sporządzania dokumentu dostawy zostały objęte nowe kategorie podmiotów, a wzór dokumentu został dostosowany do obrotu wyrobami węglowymi. Aczkolwiek nowe przepisy nie przewidziały, że gdy nabywcą jest gospodarstwo domowe wówczas wzór dokumentu dostawy, jak i jego obieg powinien być prostszy niż w obrocie profesjonalnym.

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy. Projekt zakłada wprowadzenie dokumentu dostawy w formie uproszczonej, wystawianego tylko w dwóch egzemplarzach, a nie jak dotychczas w czterech. Dokument będzie można stosować w przypadku sprzedaży przez pośredniczący podmiot węglowy podmiotowi korzystającymi ze zwolnienia z akcyzy wyrobów węglowych w ilości nieprzekraczającej 100 kg jednorazowo, wyłącznie gdy odbiór towarów następuje bezpośrednio od pośredniczącego podmiotu węglowego. Jeden egzemplarz dokumentu dostawy jest przeznaczony dla podmiotu nabywającego wyroby węglowe, a drugi dla pośredniczącego podmiotu węglowego sprzedającego te wyroby.

Powyższa forma dokumentu dostawy ma być stosowana w przypadku transakcji, których podmiotem są przede wszystkim gospodarstwa domowe. Zgodnie z projektem uproszczony dokument dostawy będzie mógł być stosowany również w przypadku sprzedaży przez pośredniczący podmiot węglowy podmiotowi korzystającemu ze zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych w ilości większej niż 100 kg, a nie przekraczającej 10000 kg jednorazowo, gdy odbiór wyrobów nastąpi bezpośrednio od sprzedającego i została wystawiona faktura VAT.

W projekcie określono wzór dokumentu dostawy dla wyrobów węglowych w formie uproszczonej.