Odpowiedź:
Poniesione koszty budowy windy, ujęte w księgach rachunkowych w nakładach inwestycyjnych (konto środki trwałe w budowie) w przypadku podjęcia przez kierownika jednostki decyzji o trwałym zaniechaniu tej inwestycji i jej likwidacji podlegają spisaniu w pozostałe koszty operacyjne. Nie mogą być zaliczane w dalszym ciągu do aktywów spółki.
Decyzja kierownika jednostki może mieć, np. postać uchwały zarządu o zaniechaniu budowy środka trwałego oraz przeznaczeniu niedokończonej inwestycji, jeżeli sprzedaż jej lub elementów nie jest możliwa, do likwidacji. Decyzja powinna zawierać uzasadnienie oraz powinny zostać dołączone do niej inne dokumenty potwierdzające „fizyczną” likwidację. np. protokół z likwidacji, dowody złomowania z firmy przyjmującej odpady, tych elementów, których złomowanie jest możliwe.
Ustawodawca od 2009 r. pozwala rozliczyć w kosztach podatkowych koszty inwestycji, która nie została przez podatnika dokończona, w zasadzie nie żądając spełnienia jakiś dodatkowych warunków np. by zaniechanie nastąpiło z określonych powodów. Niewątpliwie jednak, podatnik rozliczający w kosztach podatkowych wydatki poniesione na zaniechaną inwestycję powinien być w stanie wykazać, że podejmując budowę zakładał jej związek z uzyskiwaniem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów, co jest podstawowym warunkiem zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów – na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p..
Wydatki na zaniechane inwestycje rozliczane są na podstawie art. 15 ust. 4f u.p.d.o.p. Zgodnie z tym przepisem koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji. Samo zatem podjęcie decyzji o zaniechaniu inwestycji jest niewystarczające, aby zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów.
Ponieważ ustawa nie zawiera legalnej definicji likwidacji inwestycji, należy posłużyć się znaczeniem terminu likwidacja w języku polskim. Ponieważ „zlikwidować” oznacza: „spowodować, że coś przestaje istnieć lub traci ważność, usuwać, pozbywać się czegoś” organy podatkowe wymagają, żeby likwidacja miała „fizyczny” charakter. Warunkiem uznania wydatków zaniechanej inwestycji za koszty uzyskania przychodów jest także, aby efekt nakładów poniesionych na zaniechaną inwestycję nie był wykorzystywany w przyszłości.
W przypadku likwidacji inwestycji, „fizycznej” likwidacji nie podlega jej dokumentacja, ponieważ przepis art. 15 ust. 4f u.p.d.o.p. należy interpretować z uwzględnieniem obowiązków wynikających z innych przepisów prawa, np. przepisów o rachunkowości, określających terminy przechowywania dowodów księgowych.
Ponieważ zgromadzone koszty zaniechanej inwestycji są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub jej likwidacji, a decyzja o likwidacji i jej „fizyczna” realizacja mają miejsce w roku bieżącym, dlatego spółka nie musi korygować deklaracji CIT z ubiegłego roku. W roku ubiegłym, jak rozumiem, poniesione koszty na budowę windy nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów ponieważ były one gromadzone jako koszty wytworzenia środka trwałego, które po jego oddaniu do używania miały stanowić jego wartość początkową podlegającą amortyzacji.

Tadeusz Waślicki, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 20.10.2015 r.