Firma posiada grunty, zakwalifikowane do sprzedaży. W bilansie widnieją w poz. III p. 1 b: "inne krótkoterminowe aktywa finansowe". Na działce były wykonane prace porządkowe tj. wywóz śmieci, gruzu, niwelacja terenu, odchwaszczenie.
Czy takie koszty mogą być zaliczone do kosztów w momencie poniesienia, czy będą dopiero kosztem w momencie sprzedaży gruntu?
W moim przekonaniu wydatki związane z utrzymaniem gruntu w stanie, który zwiększy atrakcyjność tego gruntu jako towaru, należy uznać za koszty bezpośrednio związane z przychodami.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jednak w myśl art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów. Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.
Powyższe ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów znajduje zastosowanie wyłącznie w sytuacji, gdy grunt ma status środka trwałego. Natomiast w przypadku, gdy grunty są przeznaczone do dalszej odsprzedaży, stanowią towar handlowy, którego nabycie podlega rozliczeniu bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 u.p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (...). Natomiast koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
W moim przekonaniu wydatki związane z utrzymaniem gruntu w należytym stanie, który zwiększy atrakcyjność tego gruntu jako towaru należy uznać za koszty bezpośrednio związane z przychodami, zatem będą one potrącalne w roku, w którym uzyskany zostanie przychód ze sprzedaży nieruchomości gruntowej.