Spółka z o.o. kupiła prawo wieczystego użytkowania ważne do 2089 r. za 700.000 zł.
Czy prawo wieczystego użytkowania podlega umorzeniu?
Czy jest to koszt podatkowy?

Wydatek na zakup prawa wieczystego użytkowania spółka z o.o. nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nabyte prawo wieczystego użytkowania wieczystego spółka winna zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych niepodlegających podatkowej amortyzacji (co wyłącza możliwość zaliczania do podatkowych kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych).

Wydatków na nabycie praw wieczystego użytkowania nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (zob. art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - dalej u.p.d.o.p.). Jednocześnie z art. 16c pkt 1 u.p.d.o.p. wynika, że prawa wieczystego użytkowania gruntów stanowią wartości niematerialne i prawne, które nie podlegają amortyzacji podatkowej.
W konsekwencji, wydatek na zakup prawa wieczystego użytkowania spółka z o.o. nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Nabyte prawo wieczystego użytkowania wieczystego spółka winna zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych niepodlegających podatkowej amortyzacji (co wyłącza możliwość zaliczania do podatkowych kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych). Wydatek na nabycie przedmiotowego prawa wieczystego użytkowania stanowić będzie koszt uzyskania przychodów dopiero w razie jego ewentualnego zbycia (na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.d.o.p.).