Pytanie

Spółka komandytowa przekazała darowiznę na cele statutowe organizacji pożytku publicznego. Darowizna została przekazana w formie pieniężnej na rachunek bankowy organizacji.
Czy wspólnicy spółki mogą dokonać odliczenia odpowiedniej części (zgodnie z przypadającymi udziałami) od podstawy opodatkowania?

Odpowiedź

W przypadku dokonania darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego przez spółkę, jej wspólnik – osoba fizyczna – nie może odliczyć kwoty darowizny od podstawy opodatkowania, gdyż darczyńcą była spółka i to z jej majątku dokonano darowizny.

Uzasadnienie

Darowizna dokonana przez spółkę jawną nie może zostać odliczona w ramach ulgi podatkowej przez jej wspólników. Jedynie darowizny przekazane przez osoby fizyczne na cele przewidziane w art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f. uprawniają podatników do dokonania odliczenia od dochodu.

Spółka jawna bowiem, choć podatkowo jest przezroczysta, to może posiadać własny majątek i nim rozporządzać (art. 28 Kodeksu spółek handlowych). Takim rozporządzeniem z majątku spółki jest darowizna. Nie można więc wywodzić, że darowizna ta została dokonana przez wspólników, jeśli pochodzi z wyodrębnionego majątku spółki jawnej. Spółka zaś, jako, że nie jest podatnikiem podatku dochodowego, nie może skorzystać z odliczenia darowizny na cele pożytku publicznego.

Przepisy u.p.d.o.f. pozwalają zgodnie z ogólną zasadą przypisywania wspólnikom dochodów spółek osobowych zgodnie z posiadanymi udziałami (art. 8 ust. 1 u.p.d.o.f.) ujmować również ulgi, dotyczy to jednak tylko ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie takiej spółki (art. 8 ust. 2 pkt 2 u.p.d.o.f. ).
Podobne stanowisko wyrażono w interpretacji Ministra Finansów z 13 sierpnia 2008 r., ILPB1/415-344/08-2/AA.

Niezależnie od powyższego należy zauważyć, że możliwe jest potraktowanie jako darowizny popularnych w przypadku niektórych organizacji pożytku publicznego form wspierania polegających na wskazaniu zakresu działalności organizacji, na który przeznaczona ma być darowizna (wirtualna adopcja itp.). Darczyńca może bowiem nałożyć na obdarowaną organizację obowiązek oznaczonego działania, nie czyniąc przy tym jednak nikogo wierzycielem (art. 893 Kodeksu cywilnego). Takie polecenie, nie niwecząc nieodpłatnego charakteru darowizny, pozwala określenie przeznaczenia darowanych środków.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego