Odpowiedź:
Wspólnicy musieli zasilić spółkę cywilną pieniędzmi. Te pieniądze – dotychczas stanowiące majątek odrębny wspólników – zostały przekazane na „majątek spółki”, tzn. objęty wspólnością łączną wspólników spółki cywilnej. Nie ma innej możliwości jak potraktować te pieniądze jako wkład do spółki cywilnej.
Powyższe jednakże skutkuje także i tym, że mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (jest to „zmiana umowy spółki”). Należy zatem zadeklarować i odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie:
Regulacje dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych zawarte są w przepisach ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 223) - dalej u.p.c.c.
Jedną z czynności podlegających podatkowi jest m.in. zmiana umowy spółki w rozumieniu przepisów u.p.c.c.
Jak precyzuje to art. 1 ust. 3 pkt 1 u.p.c.c. w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się - przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania.
W przypadku spółek osobowych zmiana umowy spółki zatem to takie zdarzenie (w tym m.in. przekształcenie spółki osobowej w inny typ spółki osobowej), które generalnie skutkuje wzrostem majątku spółki.
Jak Państwo piszecie wspólnicy musieli zasilić spółkę cywilną pieniędzmi. Te pieniądze – dotychczas stanowiące majątek odrębny wspólników – zostały przekazane na „majątek spółki”, tzn. przekazane na majątek spółki objęty wspólnością łączną wspólników spółki cywilnej. Nie ma innej możliwości jak potraktować te pieniądze jako wkład do spółki cywilnej.
Powyższe jednakże skutkuje także i tym, że mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (jest to zmiana umowy spółki w rozumieniu u.p.c.c.). Należy zatem zadeklarować i odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 15 marca 2016 r.