Odpowiedź:

Jeżeli strony umowy leasingu wprost w umowie leasingu złożą zastrzeżenie, że bez poniesienia takiego wydatku nie jest możliwe zawarcie umowy leasingu decydując tym samym, że zapłata za ubezpieczenie ma charakter opłat samoistnych, bezzwrotnych względem rat leasingowych, niezależnych od pozostałych opłat leasingowych, a ich poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu to nie będzie przeszkód do rozliczenia wydatku jednorazowo w kosztach.

Uzasadnienie:

Zaprezentowany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 24 marca 2016 r., ITPB1/4511-1239/15-5/WM pogląd jest konsekwencją ugruntowanej linii orzekania opierającej się na założeniu, że wszystkie wydatki mające charakter opłaty samoistnej bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych, których poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu będą rozliczane jednorazowo w momencie ich poniesienia.

Taką linię orzecznictwa przyjął Naczelny Sąd Administracyjny czego przykładem są wyroki z dnia 19 marca 2010 r., II FSK 1731/08, z dnia 23 marca 2010 r., II FSK 1733/08 oraz z dnia 18 listopada 2011 r., II FSK 864/10.

W przedstawionej interpretacji organ podatkowy zaakceptował pogląd, iż strony umowy leasingu operacyjnego do grupy wydatków które inicjują zawarcie umowy leasingu operacyjnego mogą także zaliczyć ubezpieczenie przedmiotu leasingu.
Jest to korzystne stanowisko i trzeba mieć nadzieję, że będzie kontynuowane.

Organ podatkowy stwierdził, że związek poniesionego wydatku w postaci ubezpieczenia przedmiotu leasingu nie ma charakteru bezpośredniego, zatem jest to koszt pośrednio związany z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej. Ponieważ natomiast poniesienie kosztów ubezpieczeń przedmiotów leasingu płatne z góry warunkuje zawarcie umowy leasingu, czyli należy koszty te powiązać nie tyle z całą umową rozumianą w wymiarze czasowym, co z momentem jej zawarcia. Dotyczą one nie samego trwania usług leasingu, lecz w ogóle prawa do skorzystania z niego. Zatem nie jest to koszt dotyczący całego okresu trwania umowy leasingu. Stąd koszt ubezpieczenia przedmiotów leasingu jest wydatkiem jednorazowym, związanym z zawarciem umowy leasingu. Dlatego też nie ma obowiązku rozliczania tego kosztu proporcjonalnie do okresu trwania umowy. Tym samym koszty ubezpieczenia przedmiotów leasingu należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia.

Organ podatkowy nie uzależnia możliwości rozliczenia przedmiotowego wydatku jednorazowo w kosztach od tego jakiego okresu dotyczy ubezpieczenie (krótszego czy tez dłuższego niż 12 miesięcy). Bezpośrednim powodem rozliczenia tego wydatku jednorazowo w kosztach jest nie okres jakiego on dotyczy ale okoliczność, że jest to wydatek bez którego poniesienia zawarcie umowy leasingu nie byłoby możliwe.

Moim zdaniem w świetle zajętego przez organ podatkowy nie będzie miału tutaj znaczenie czy opłata za ubezpieczenie jest ponoszona jednorazowo czy też jest rozłożona na kilka rat.
Jeżeli strony umowy leasingu wprost w umowie leasingu złożą zastrzeżenie, że bez poniesienia takiego wydatku nie jest możliwe zawarcie umowy leasingu decydując tym samym decyduje, że zapłata za ubezpieczenie ma charakter opłat samoistnych, bezzwrotnych względem rat leasingowych, niezależnych od pozostałych opłat leasingowych, a ich poniesienie jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu to nie będzie przeszkód do rozliczenia wydatku jednorazowo w kosztach.

Artur Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 20.12.2016 r.

 

Vademecum Doradcy Podatkowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Doradcy Podatkowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami