Odpowiedź

Nie, korekta deklaracji VAT nie jest w przedstawionej sytuacji konieczna.

Uzasadnienie

Obowiązujący wzór deklaracji VAT-7 przewiduje, że nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych wykazywane jest w poz. 43 i 44, tj. w pozycjach tych wykazywane jest – jak wynika z objaśnień do deklaracji VAT-7 (objaśnienia te stanowią załącznik nr 3 do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 27.12.2016 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług, Dz.U. poz. 2273) – nabycie towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych nabywcy.
Nabycie pozostałych towarów i usług wykazywane jest w poz. 45 i 46 deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Mając to na uwadze wyjaśnić pragnę, że w przedstawionej sytuacji towar został nabyty – jak zakładam – w celu odsprzedaży.
Właściwe było zatem wykazanie jego zakupu w poz. 45 i 46 deklaracji VAT-7/VAT-7K, co, jak zakładam, podatnik uczynił.

Uważam w związku z tym, że dokonana obecnie zmiana przeznaczenia towaru handlowego na środek trwały nie skutkuje obowiązkiem skorygowania przez spółkę deklaracji VAT-7/VAT-7K, w której wykazany został zakup tego towaru. W pełni aktualne jest według mnie nadal postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce z 11.04.2006 r., TP/443-6/06, w którym czytamy, że „z przedstawionego w piśmie z dnia 12.01.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż w związku ze zmianą w m-cu 11/2005 r. przeznaczenia komputera będącego towarem handlowym na środek trwały, Spółka złożyła korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym dokonała odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury zakupu przedmiotowego towaru, tj. za m-c 10/2005 r., polegającą na wyodrębnieniu kwot związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych.
Przedmiotowa korekta nie odzwierciedla jednakże stanu faktycznego, gdyż w okresie rozliczeniowym, w którym podatnik skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego, zakupiony towar stanowił towar handlowy. Tym samym brak było podstaw prawnych do złożenia korekty deklaracji VAT-7 za ten okres rozliczeniowy”.

Autor odpowiedzi: Tomasz Krywan
Odpowiedzi udzielono 5.10.2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów