Pytanie

Czy szpital może refakturować zakup oprogramowania i sprzedać go innej firmie?

Odpowiedź

Przepisy nie zawierają ograniczeń dotyczących podmiotów, które mogą dokonać refakturowania. Dlatego też w mojej opinii nie ma przeszkód o ile spełnione są warunki wskazane poniżej, aby dokonać refakturowania.

Uzasadnienie

Natomiast refakturowanie jest dozwolone przy spełnieniu określonych przesłanek:
- dotyczy ono usług,
- z usług nie korzysta podmiot (albo korzysta tylko w części), na którego wystawiana jest pierwotna faktura,
- możliwość refakturowania została wyraźnie przewidziana w zawartej między stronami umowie,
- refakturowanie dokonywane jest bez naliczenia marży, ani żadnego podobnego wynagrodzenia podmiotu refakturującego,
- faktura (refaktura) wystawiana jest z zastosowaniem takiej samej stawki VAT, jaka zawarta została na fakturze "pierwotnej" wystawionej przez usługodawcę

Regulacje dotyczące refakturowanie znajdują się także w art. 8 ust. 2a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Zgodnie z nimi w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Oznacza to, że podmiot refakturujący daną usługę nabytą we własnym imieniu, lecz na rzecz osoby trzeciej, traktowany jest najpierw jako usługobiorca, a następnie jako usługodawca tej samej usługi. Zatem podatnik biorący udział w odsprzedaży usługi wystawia za świadczącego faktury dokumentujące wyświadczenie tej usługi bez uwzględnienia marży.

Dlatego, też o ile spełnione są wskazane powyżej warunki możliwe jest dokonanie refaktury. Możliwość dokonania refakturowania przez szpitale potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z 1 października 2012 r., ILPP2/443-703/12-2/JK.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego