Odpowiedź:

Jeśli ponoszone wydatki istotnie miały charakter remontowy i nie prowadziły do wzrostu wartości początkowej mieszkania (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) o więcej niż 30%, to wówczas sprzedaż mieszkania będzie zwolniona z podatku. Na tej samej podstawie, co w przypadku jego zakupu.

Uzasadnienie:

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.) – dalej u.p.t.u., zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a u.p.t.u. zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a)  w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)  dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów;

Konstrukcja powyższych zwolnień jest więc taka, że w przypadku każdego rodzaju dostawy budynku należy najpierw badać, czy w odniesieniu do danej budowli doszło do „pierwszego zasiedlenia” w rozumieniu przepisów u.p.t.u. i ewentualnie kiedy miało to miejsce. Pojęcie „pierwszego zasiedlenia” jest przy tym zdefiniowane w ustawie. W myśl art. 2 pkt 14 u.p.t.u. pierwsze zasiedlenie to oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Do pierwszego zasiedlenia po wybudowaniu już doszło dawniej niż dwa lata temu (co wynika z faktury wystawionej przez sprzedawcę).

O ile zatem Wasze wydatki były faktycznie remontowe, a nie ulepszeniowe, w związku z czym nie doszło do podniesienia wartości początkowej lokalu o więcej niż 30% (co „kasowałoby” pierwsze zasiedlenie), to sprzedaż przez Was tego mieszkania będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u.

Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 7.02.2017 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów