Odpowiedź:

Spółka nie powinna zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów polisy, dotyczącej zbytecznie zawartego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ryzyko zakwestionowania takich wydatków jako kosztów uzyskania przychodów przez organy podatkowe jest wysokie.

Uzasadnienie:

Jak rozumiem, w omawianej sprawie w wyniku błędu/przeoczenia leżącego po stronie spółki zostały zawarte dwie polisy OC dotyczące tego samego samochodu. W konsekwencji, wydatek poniesiony na nabycie drugiego ubezpieczenia komunikacyjnego jest wydatkiem zbytecznym z perspektywy użytkowania samochodu.
Artykuł 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.p. definiują koszt uzyskania przychodu jako wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zachowania/zabezpieczenia źródła przychodu. Przepis nie precyzuje przypadku wydatków, które - w subiektywnym ujęciu podatnika – zostały poniesione w ramach działalności gospodarczej, lecz ich poniesienie było zbędne z perspektywy celu, jakim jest uzyskanie lub zabezpieczenie / zachowanie źródła przychodu.
W stanowiskach organów podatkowych oraz sądów administracyjnych prezentowany jest pogląd o braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków, które są zbyteczne z perspektywy osiągnięcia przychodów. Przykładowo, NSA w wyroku z dnia 21 sierpnia 2013 r., II FSK 2452/11 stwierdza, że: "W doktrynie prawa podatkowego wskazuje się także, że dany wydatek nie może mieć charakteru wydatku zbędnego, ale wydatku podporządkowanego osiągnięciu przychodu (zob. A. Gomułowicz, Koszty uzyskania przychodów w świetle orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego – wybrane aspekty, w: Regulacje prawno-finansowe i rozwiązania finansowe pro publico bono, Księga Jubileuszowa profesora Jana Głuchowskiego, Toruń 2002, s. 79.)." Stąd, wydatek na polisę ubezpieczeniową, która jest w oczywisty sposób zbyteczna z perspektywy użytkowania samochodu, może zostać zakwestionowany jako koszt uzyskania przychodu spółki.

Dominik Klemens, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 29.06.2016 r.
 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów