Czy po 1 kwietnia 2014 r. potrzebne jest nowe badanie techniczne w stosunku do samochodu z adnotacją VAT-1?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Czy w związku ze zmianą przepisów odliczenia podatku VAT od zakupu paliw (1.04.2014) gdzie należało do 30 czerwca 2014 r. dokonać ponownego przeglądu do celów VAT i wbić ten przegląd do dowodu rejestracyjnego, znaczenie ma data wbicia tegoż przeglądu do dowodu rejestracyjnego?

W wydziale komunikacji przy wpisywaniu przeglądu do dowodu rejestracyjnego wpisują/wbijają datę dokonania tej czynności.

Czy wbicie tej adnotacji po 1 lipca 2014 r. uniemożliwia odliczenie podatku VAT do dnia dokonania tej czynności?

Czy odbiera też prawo odliczenia od 1 kwietnia 2014 r. do dnia wbicia czy tylko od 1 lipca 2014 r. do dnia wbicia? Jakie znaczenie ma fakt, iż przegląd był wykonany w terminie tj. do 30 czerwca 2014 r. i czy znaczenie miał fakt, że samochód miał na starych zasadach wbity w dowód VAT-1?

Odpowiedź:

Samochód mający adnotację VAT-1 w dowodzie rejestracyjnym to „inny niż samochód osobowy pojazd samochodowy mający jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van”.

Zgodnie z art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), dalej: u.p.t.u. – pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika między innymi wtedy, jeżeli konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

W myśl art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a u.p.t.u., do pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 4 pkt 2, należą pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.

Jeżeli podatnik ma wcześniejsze zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym wydane na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 kwietnia 2014 r., to zastosowanie znajdzie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 312) – dalej u.z.u.p.t.u. – który wskazuje, że zaświadczenia wydane przed dniem wejścia w życie nowelizacji (czyli przed dniem 1 kwietnia 2014 r.) dla pojazdów, o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 1 u.p.t.u. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2014 r., zachowują ważność na potrzeby stosowania art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a u.p.t.u. w brzmieniu nadanym nowelizacją.

Jeśli z dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz przeprowadzonego przed 1 kwietnia 2014 r. dodatkowego badania technicznego wynika adnotacja „VAT-1”, to nie było potrzebne dodatkowe badanie techniczne, które należało przeprowadzić do 1 lipca 2014 r.

Wprawdzie z art. 9 ust. 1 u.z.u.p.t.u. wynika, że dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 86a ust. 10 pkt 1 u.p.t.u. (w brzmieniu od 1 kwietnia 2014 r.) powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 3 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji (czyli do 1 lipca 2014 r. włącznie), ale art. 9 ust. 3 u.z.u.p.t.u. (odnoszący się właśnie do aut z adnotacją VAT-1) stanowi odstępstwo od tej zasady.

Mimo więc że problem „terminu 3 miesięcy na badanie” nie odnosi się do rozpatrywanej sprawy, to jednak – na marginesie – wydaje się, że spóźnione badanie nie pozbawia automatycznie podatnika prawa do odliczania VAT. Wprawdzie można sobie wyobrazić sytuację, że na dzień 25 sierpnia 2014 r. podatnik mający taki obowiązek nie przeprowadził jeszcze badania technicznego i w składanej tego dnia deklaracji VAT-7 za lipiec 2014 r. nie wykaże odliczenia VAT np. z faktur za serwisowanie, ale już uzupełnienie tych braków np. 1 września 2014 r. dawałoby prawo do złożenia korekty deklaracji za lipiec 2014 r.

Marcin Andrzejowicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 4 sierpnia 2014 r.

Data publikacji: 6 sierpnia 2014 r.