Podatnik wykazała części w budynku mieszkalnym (cały parter 120 m2) jako zwolnione z podatku od nieruchomości na podstawie art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 231, poz. 1965 z późn. zm.). Podatnikiem jest osoba fizyczna - małżeństwo. W ich domu na parterze są pomieszczenia przeznaczone na cele religijne Zrzeszenia Wolnych Badaczy Pisma Świętego.
Czy podatnik może korzystać z takiego zwolnienia? Jeśli tak, to jakie dokumenty powinien dostarczyć w celu udowodnienia stanu faktycznego?
Małżeństwo nie może skorzystać ze zwolnienia, gdyż nie jest ani osobą prawną, ani związkiem wyznaniowym.
 
Zgodnie z art. 13 ust. 6 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 231, poz. 1965 z późn. zm.) osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych są zwolnione od opodatkowania i od świadczeń na fundusz gminny i fundusz miejski, od nieruchomości lub ich części, stanowiących własność tych osób lub używanych przez nie na podstawie innego tytułu prawnego na cele niemieszkalne, z wyjątkiem części zajmowanej na wykonywanie działalności gospodarczej.
Zwolnienie powyższe ma charakter podmiotowy, to znaczy korzystać z niego mogą wyłącznie osoby prawne kościołów i innych związków wyznaniowych, które są podatnikami podatku od nieruchomości. Gdyby zwolnienie to miało charakter przedmiotowy, mogłyby z niego korzystać także np. osoby wynajmujące powierzchnię związkom wyznaniowym. Niestety podmiotowy charakter zwolnienia powoduje, że osoby te nie mogą skorzystać z omawianego zwolnienia.