Odpowiedź:  
 
Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne nie utraci prawa do niego w przypadku rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Wówczas jednak  świadczenie to będzie podlegało zmniejszeniu lub zawieszeniu  w przypadku osiągania przychodu z tego tytułu.  
 
Uzasadnienie:

Poczynając od 1 czerwca 2004 r., miejsce zasiłku przedemerytalnego zajęło świadczenie przedemerytalne przyznawane na zasadach określonych w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tekst jedn.: Dz.U z 2013 r. poz. 170 z późn. zm.) – dalej u.o.ś.p.
W myśl art. 4 u.o.ś.p., prawo do świadczenia przedemerytalnego ustaje:
1) na wniosek osoby pobierającej świadczenie przedemerytalne;
2) w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, która jest ustalona decyzją terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej "organem rentowym", lub innego organu emerytalno-rentowego określonego w odrębnych przepisach;
3) z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, o którym mowa w art. 24 ust. 1a i 1b oraz w art. 27 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: z 2015 r. poz. 748) – dalej u.e.r.
4) z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe;
5) wraz ze śmiercią osoby uprawnionej.
W myśl art. 5 u.o.ś.p., świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu lub zawieszeniu na zasadach określonych w art. 5 ust. 2-5, 7 i 8 tej ustawy, w przypadku osiągania przychodu, o którym mowa w art. 104 u.e.r. W myśl art. 104 ust. 2 u.e.r., za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, o której mowa w ust. 1, uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności.
Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu przekracza miesięcznie kwotę 25% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych, nie przekracza jednak kwoty 70% tego wynagrodzenia.
Jeżeli kwota przychodu przekracza dopuszczalną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu o kwotę tego przekroczenia. W przypadku gdy kwota przychodu przekracza graniczną kwotę przychodu, świadczenie przedemerytalne ulega zawieszeniu.
Przychód uważa się za osiągnięty w miesiącu, w którym został wypłacony. Przy ustalaniu przychodu nie uwzględnia się kwot przychodu za okres przed dniem, od którego ustalono prawo do świadczenia przedemerytalnego.
Rozliczenie przychodu następuje po zakończeniu roku kalendarzowego, w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego, w zależności od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza.
Obowiązujące od 1 marca 2016 r. do 28 lutego 2017 r. kwoty przychodu wpływające na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego wynoszą:
Dopuszczalna miesięczna kwota przychodu
975,00 zł
Graniczna miesięczna kwota przychodu
2729,90 zł
Roczna dopuszczalna kwota przychodu
11700,00 zł
Roczna graniczna kwota przychodu
32758,80 zł
Rozliczając świadczenie przedemerytalne, ZUS ustali, czy suma uzyskanego przychodu za okres od 1 marca 2016 r. do 28 lutego 2017 r. przekracza roczna kwotę przychodu. Jeżeli tak – zostanie ustalona kwota zmniejszenia, która podlega zwrotowi, jeżeli nie – ZUS ustali, że w rozliczanym roku świadczenie przedemerytalne przysługiwało w pełnej wysokości.

Zygmunt Łobejko

Odpowiedzi udzielono  20.05.2016 r.