Czy od zasądzonej renty (wyrok sądu) z tytułu błędu w sztuce lekarskiej w stosunku do pacjenta szpitala, szpital jest zobowiązany do odprowadzania składek ZUS i podatku?
Od wypłacanych kwot szpital nie powinien potrącać ani składek, ani podatku.
Wypłata odszkodowania nie wywołuje obowiązków w zakresie składek ZUS - nie ma bowiem tytułu ubezpieczeniowego ani w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) ani w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).
W zakresie opodatkowania sięgnąć należy do art. 21 ust. 1 pkt 3b-3c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.). Zgodnie z nimi opodatkowaniu nie podlegają odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań lub zadośćuczynień:
a) otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
b) dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono;
Wolne od podatku są także odszkodowania w postaci renty otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia, przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Z uwagi zatem na fakt, że w omawianym przypadku renta została zasądzona przez sąd i ma charakter odszkodowania za spowodowanie rozstroju zdrowia na skutek błędu w sztuce lekarskiej, będzie ona wolna od podatku dochodowego.